Yangiliklar: Sentyabr 2021
Hurmatli “Ipak yo'li” turizm xalqaro universiteti professor-o'qituvchilari va murabbiylari, universitetimizning ma'muriyati sizlarni “O’qituvchilar va murabbiylar kuni” bayrami bilan muborakbod etadi.
“O'qituvchi va murabbiy kunida”  sizga yuqori professionallik, shuningdek, maqsadga erishish uchun cheksiz sabr-matonat, kuch-g’ayrat tilab, minnatdorchilik bildiramiz. Sizning mehnatingiz tahsinga sazovor, yutuqlaringizdan esa faxrlanamiz.
Aziz o'qituvchilar, dunyodagi jamiki eng go‘zal va tarovatli gullar poyingizga poyandoz bo‘lsin! Shodlik-hurramlik, quvonch-baxt doimiy hamrohingiz bo‘lsin! Mashaqqatli, ammo olijanob kasbingizda sizga, sog‘lik-salomatlik, kuch-quvvat tilab, eng ezgu tilaklarni bildiramiz.
Hurmat bilan, universitet ma'muriyati.
Joriy yilning 28-sentyabr kuni “Ipak yo‘li” turizm universitetida Хalqaro turizm kuniga bag‘ishlangan “ShHT mamlakatlarida turizmni rivojlantirishning muammolari va istiqbollari” mavzusida xalqaro onlayn-konferensiya bo‘lib o‘tmoqda.
Mazkur konferensiya O‘zbekiston Respublikasida ShHT Хalq diplomatiyasi markazi bilan hamkorlikda “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti tomonidan tashkil etildi.
Konferensiyani Bosh vazir o'rinbosari, “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti rektori Aziz Abduhakimov ochib berdi. U o'z nutqida ShHT davlatlari o‘rtasida turizmni tiklash masalalarini o‘z vaqtida muhokama qilish va yurtimizdagi ta’lim, sport va madaniy-gumanitar munosabatlarning tashkilot kun tartibidagi strategik ahamiyatiga alohida e'tibor qaratdi.
Konferensiyada Rossiya, Xitoy, Hindiston, Qozog'iston, Qirg‘iziston va Tojikiston kabi davlatlar vakillari faol ishtirok etishdi.
Tadbir davomida ishtirokchilar ShHTga a’zo davlatlarning madaniyat, ta'lim va turizm kabi gumanitar hamkorlikning ustuvor yo'nalishlaridagi ko‘p tomonlama aloqalarining rivojlanishini faol muhokama qilishdi. Uchrashuv davomida tomonlar pandemiyaning ShHT mamlakatlarida turizm sanoatini rivojlantirishga ta’sirini muhokama qilishdi, Xalqaro deklaratsiyalar va bitimlar masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Onlayn-uchrashuv yakunida ishtirokchilar postpandemik davrda turizm sohasini tiklash masalalarini hal etishda hamkorlik qilishga kelishib olishdi.
Hujjatlar 2021-yilning 28-sentyabridan  20-oktabrigacha qabul qilinadi
Stajyor-tadqiqotchilikka qabul qilish jarayoni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Oliy ta’limdan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 2017-yil 26-maydagi 304-son Qarori bilan tasdiqlangan “Oliy ta’limdan keyingi ta’limga qo‘yiladigan davlat talablari” va “Oliy ta’limdan keyingi ta’lim to‘g‘risidagi Nizom”ga hamda 2020-yil 6-noyabrdagi “Ilmiy darajali kadrlarni tayyorlash jarayonlarining shaffofligini ta’minlash va samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 696-sonli Qaroriga muvofiq amalga oshiriladi.
Falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun stajyor-tadqiqotchi sifatida o‘qishga kirishga talabgorlar quyidagi hujjatlarni  universitetning Ilmiy tadqiqotlar bo‘limiga taqdim etishlari va   http://phd.mininnovation.uz/ veb-sayti orqali onlayn ro‘yxatdan o‘tishlari talab qilinadi:
• Ariza;
• Qisqacha biografik ma’lumotnoma (ob’yektivka)
• Mehnat daftarchasining belgilangan tartibda tasdiqlangan nusxasi (ishlayotgan talabgorlar uchun);
• Oliy ta’lim muassasasi magistraturasi diplomi, oliy ma’lumot to‘g‘risidagi diplom nusxasi ilovalari bilan birgalikda;
• Nashr etilgan ilmiy ishlar ro‘yxati, shuningdek ularning nusxalari;
• Pasport nusxasi;
• 3x4 rasm, 2 dona;
Stajyor-tadqiqotchilikka qabul suhbat natijalari asosida amalga oshiriladi. Suhbat o‘tkazish sanasi universitet vebsaytida e’lon qilinadi.
Manzilimiz: Samarqand shahri, Universitet xiyoboni 17, “Ipak yo‘li” Turizm xalqaro universiteti Ilmiy bo‘limi
Murojaat uchun telefon: +998976143377; +998944772204
Elektron mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.   ;   Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
Kutubxonaning asosiy boyligi uning kitoblaridir. Kutubxona kitob fondini to'ldirish manbalaridan biri bu xayriya hisoblanadi. Yaqinda O'zbekiston Respublikasi Bosh vazir o'rinbosari - Turizm va sport vaziri "Ipak yo'li" xalqaro turizm universiteti rektori A. Abduxakimov Xalqaro turizm universiteti kutubxonasiga ajoyib sovg'a.
Kutubxonaga kitob sovg'a qilar ekan, Aziz Abduqaharovich kitob o'qish shaxsiy o'sishning rivojlanish omili ekanligini ta'kidladi. A. Abduhakimov o'qiganidan buyon o'qishga, u yoki bu mamlakatga viza bilan tashrif buyurishga katta e'tibor qaratadi, shuningdek u doim o'z jadvalidan bo'sh vaqt topishga va butun dunyodagi kitob do'konlariga qarashga harakat qiladi.
"Har bir kitobni shaxsan o’zim tanladim, Yaponiya va Italiya kabi mamlakatlardan zamonaviy, tegishli adabiyotlarni olib kelishga harakat qildim. Kelgusida kutubxona fondini yanada to'ldirishga va'da beraman, chunki kitob universitet talabalari uchun asosiy bilim manbai hisoblanadi ”, - deya ta'kidladi A.Abduhakimov.
Taqdim etilgan kitoblar muzeyshunoslik, tarix, san'at va madaniyat sohasidagi eng so'nggi tadqiqot ma'lumotlarini o'z ichiga oladi.
Universitet ma'muriyati saxiy sovg'a uchun O'zbekiston Respublikasi Bosh vazir o'rinbosari - Turizm va sport vaziri, Xalqaro "Ipak yo'li" turizm universiteti rektori A. Abduxakimovga samimiy minnatdorchilik bildiradi. Ishonchimiz komilki, sovg'a qilingan kitoblar nafaqat kitob javonlarida o'z o'rnini egallaydi, balki o'z o'quvchilarini ham topadi.
Joriy yilning 27-sentyabr kuni “Ipak yo'li” xalqaro turizm universitetida Jahon sayyohlik kunini nishonlashga bag'ishlangan “Turizm va ma'naviyat olamiga oyna ochish” tadbiri bo'lib o'tdi.
Tadbirni O'zbekiston Respublikasi Bosh vazir o'rinbosari - Turizm va sport vaziri, “Ipak yo'li” xalqaro turizm universiteti rektori A. Abduxakimov tabrik so'zibilan boshlashdi.
Tadbirda “Ipak yo'li” turizm xalqaro universiteti rektori maslahatchisi A.Ospanova, ham ma'ruza qildi.
D.Rozi “O'zbekiston: uchinchi Uyg'onish va turizm” mavzusida taqdimot o’tkazdi hamda berilgan barcha savollarga bajonidil javob berdi.
Tadbir yakunida mehmonlar malakali kadrlar tayyorlash bo'yicha Laboratoriyalarga ekskursiya qilishlari kutilgan edi va u yerda turizm sohasidagi so'nggi tendentsiyalarni hisobga olgan holda turizm ishchilari uchun master -klass o'tkazildi.
Shuningdek, mehmonlar uchun universitet kampusiga ekskursiya uyushtirildi hamda ultra-zamonaviy kutubxonaga esa alohida e'tibor qaratildi.
Malumot uchun: Jahon sayyohlik tashkiloti Bosh assambleyasi tomonidan 1979-yilda ta'sis etilgan Jahon sayyohlik kuni har yili 27-sentyabrda nishonlanadi. Butunjahon turizm kuni turizmni rivojlantirish, uning madaniy aloqalarni rivojlantirishga qo'shgan hissasini ta'kidlash va xalqlar o'rtasida o'zaro tushunishni ta'minlash maqsadida o'tkaziladi. Har yili JST bosh assambleyasi turizm kuni shiorini e'lon qiladi. Bu yil UNWTO tavsiyasiga ko'ra, bayramlar “Turizm inklyuziv o'sishi uchun” shiori ostida o'tkaziladi.
Sayyohlik salohiyati bo'yicha O'zbekiston dunyoda yetakchi o'rinlardan birini egallaydi. Sohada erishilgan bunday yutuqlar mamlakatning sayyohlik infratuzilmasini yanada rivojlantirish borasidagi kompleks ishlar natijasi hisoblanadi. Jahon savdo tashkilotining homiyligida har yili o'tkaziladigan “Ipak yo'lidagi turizm” Toshkent xalqaro sayyohlik yarmarkasi O'zbekistonning jahon bozorida o’z obro’sini shakllantirish va saqlashda muhim rol o'ynaydi.
Joriy yilning 24-sentyabr kuni “Ipak yo'li” turizm xalqaro universitetida Lvov viloyati (Ukraina) delegatsiyasi Samarqand viloyati turizm sohasi vakillari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Tadbir davomida sayyohlarni jalb qilish bo'yicha o'zaro hamkorlik masalalari, shuningdek, do'stona munosabatlarni yanada rivojlantirish va qo'llab-quvvatlash masalalari muhokama qilindi. Uchrashuvda tomonlar O'zbekiston va Ukraina sayyohlik salohiyatini ochib, turizm sohasini rivojlantirish bo'yicha kelgusidagi rejalar bilan tanishdilar.
Muvaffaqiyatli muzokaralar natijasida, ushbu tadbir Lvovdan Samarqandga sayyohlarning katta oqimini keltirib chiqarishi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida universitet rahbariyati tomonidan chet ellik mehmonlar uchun universitetning yangi zamonaviy kampusi bo'ylab ekskursiya tashkil etildi, unda delegatsiya vakillari universitetni tashkil etilganligi tarixi va o'quv jarayonida qo'llanilayotgan so'nggi zamonaviy texnologiyalar bilan tanishdilar.
Dushanba, 27 Sentyabr 2021 10:49
Jahon turizm kuni
Hurmatli hamkasblar,
“Ipak yo'li” turizm xalqaro universiteti ma'muriyati sizni kasb bayramingiz – “Butunjahon turizm kuni” bilan muborakbod etadi!
Sizga dunyoni har tomondan kashf etishingizni, dunyo bo’ylab turli sayohatlar qilishingizni, yangi tanishlar topishingizni tilab qolamiz. Hayotingiz ajoyib taassurotlarga boy bo’lsin.
Mamlakatimizda sizning turizm sohasini rivojlantirishga qo'shgan hissangiz beqiyos!
Ixtisoslik shifri va nomi
Kvotalar soni
1.
08.00.05-“Xizmat ko‘rsatish tarmoqlari iqtisodiyoti”
2.
08.00.13-“Menejment”
3.
08.00.17- “Turizm va mehmonxona faoliyati”
3
4.
10.00.04- “Yevropa, Amerika va Avstraliya xalqlari tili va adabiyoti
5.
10.00.06-“Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik”
Jami
Hujjatlar 2021-yil 25-sentyabrdan – 15-oktabrgacha qabul qilinadi.
Tayanch doktoranturaga kirish uchun talabgorlar quyidagi hujjatlarni  universitetning Ilmiy tadqiqotlar bo‘limiga taqdim etishlari va http://phd.mininnovation.uz/ veb-sayti orqali onlayn ro‘yxatdan o‘tishlari talab qilinadi:
• Qisqacha biografik ma’lumotnoma (obyektivka);
• 3x4 rasm, 4 dona;
• O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat stipendiyasi sohiblari tegishli hujjat nusxasini taqdim etadilar;
• Taxminiy dissertatsiya mavzusi va asosnomasi.
Tayanch doktoranturaga o‘qish uchun talabgorlar mutaxassislik va chet tili (ta’limning oldingi darajalarida o‘rganilgan xorijiy til) bo‘yicha kirish imtihonlari topshiradilar. Talabgorlarda IELTS (o‘rtacha balli kamida 5,5), TOEFL (iBT) (87 balldan kam bo‘lmagan), CEFR (B2 darajadan past bo‘lmagan) bo‘yicha tasdiqlovchi amaldagi xalqaro malaka sertifikatlari mavjud bo‘lganda chet tilidan topshiriladigan imtihonlardan ozod etiladi.
Tayanch doktoranturaga kirish imtihonlari  2021-yilning 1 — 25-noyabr kunlarida
o‘tkaziladi.
Manzilimiz: Samarqand shahri, Universitet xiyoboni 17, “Ipak yo‘li” Turizm xalqaro universiteti Ilmiy tadqiqotlar bo‘limi
Murojaat uchun telefon: +998944772204
Elektron manzil: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
2021-yil 19-25-iyul kunlari “Mehmonxona biznesi sohasida sertifikatlangan mutaxassis” onlayn-kurslari o‘tkazildi va unda “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti o‘qituvchilari faol ishtirok etdilar. Kurs yakunida S.Jumanazarov, M. Vafokulova, A.Suyunov, S.Shaydullayeva, J.Xamroqulov, A.Sobirov, hamda U. G‘ulomovlarga xalqaro bazaga kiritilgan AHLEI sertifikatlari  topshirildi. Ushbu xujjat egalariga dunyoning istalgan oliy o‘quv yurtida mehmondo‘stlik sohasida ta’lim berish imkonini beradi.
Ma’lumot uchun: Mehmonxona biznesida Amerika ta’lim instituti (The American Hotel & Lodging Educational Institute - AHLEI) - 65 yildan ortiq turizm va mehmondo‘stlik sohasi mutaxassislarini o‘qitish va sertifikatlash bo‘yicha jahon miqyosida etakchi hisoblanadi. Uyushma shtab-kvartirasi Orlando (Florida shtati)da joylashgan bo’lib, kompaniya ofislari Michigan shtatining Lansing shahrida, shuningdek, Hindiston va Xitoyda ham faoliyat olib boradi. Kompaniyaning keng mahsulotlari qatoriga DVD materiallari, darsliklar (bosma va raqamli), shuningdek, onlayn ta’lim tizimlari kiradi.
Dunyoga mashhur mehmonxonalar tarmog'i “Minyoun Hospitality” (Xitoy) delegatsiyasi “Ipak yoʻli” xalqaro Turizm universitetiga tashrif buyurdi. Tashrifdan maqsad universitetning turizm sohasidagi yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash borasidagi faoliyati bilan tanishish edi.
Uchrashuv davomida universitet va “Minyoun Hospitality” mehmonxonalar tarmog'i o'rtasidagi ikki tomonlama hamkorlik doirasida universitet bazasida yuqori malakali kadrlar tayyorlash maqsadida restoran va mehmonxona sohasi mutaxassislari o'rtasida tajriba almashish uchun trening markazini tashkil etish imkoniyati batafsil muhokama qilindi.
Mehmonlar universitet talabalari uchun yaratilgan imkoniyatlarni yuqori baholadilar va ularga o'qishlarida muvaffaqiyatlar tiladilar.

Материалы отфильтрованы по дате: сентября 2021
Уважаемые преподаватели и наставники Международного университета туризма «Шелковый путь», администрация университета поздравляет Вас с «Днем учителя и наставника».
В День учителя хочется поблагодарить Вас за высокий профессионализм, а также бесконечное терпение в достижении цели. Ваша цель – воспитание достойного, прогрессивного поколения. И результатами труда уже стоит гордиться. Пусть судьба преподнесет радостные события и самые дорогие подарки.
От всего сердца поздравляем Вас, всех работающих в сфере образования и воспитания, с Днем учителя и наставника и выражаем Вам свои самые добрые пожелания.
С уважением, Администрация Университета.
28 сентября текущего года в Университете туризма «Шелковый путь» проходит Международная онлайн конференция на тему: «Проблемы и перспективы развития туризма в странах ШОС», приуроченная к Международному дню Туризма.
Организатором данной конференции выступил Международный Университет туризма «Шелковый путь», совместно с Центром народной дипломатии ШОС в Республике Узбекистан.
Конференцию торжественно открыл заместитель премьер-министра, ректор Международного Университета Туризма «Шелковый путь» г-н Азиз Абдухакимов, который сделал акцент на своевременном обсуждении вопросов восстановления туризма среди стран ШОС, и стратегической важности между страновых образовательных, спортивных и культурно-гуманитарных отношений на повестке организации.
Активное участие в конференции приняли представители таких стран как Россия, Китай, Индия, Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан.
В ходе мероприятия, участники активно обсудили ход развития многостороннего сотрудничества государств – членов ШОС в таких приоритетных направлениях гуманитарного сотрудничества, как культура, образование и туризм. В ходе встречи стороны обсудили влияние коронавируса на развитие индустрии туризма в странах ШОС. Особое внимание было уделено вопросам Международных деклараций и соглашений.
По итогам онлайн-встречи участники договорились о взаимодействии и дальнейшем сотрудничестве в решении вопросов восстановления туристской отрасли в постпандемический период.
Hujjatlar 2021-yilning 28-sentyabridan  20-oktabrigacha qabul qilinadi
Stajyor-tadqiqotchilikka qabul qilish jarayoni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Oliy ta’limdan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 2017-yil 26-maydagi 304-son Qarori bilan tasdiqlangan “Oliy ta’limdan keyingi ta’limga qo‘yiladigan davlat talablari” va “Oliy ta’limdan keyingi ta’lim to‘g‘risidagi Nizom”ga hamda 2020-yil 6-noyabrdagi “Ilmiy darajali kadrlarni tayyorlash jarayonlarining shaffofligini ta’minlash va samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 696-sonli Qaroriga muvofiq amalga oshiriladi.
Falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun stajyor-tadqiqotchi sifatida o‘qishga kirishga talabgorlar quyidagi hujjatlarni  universitetning Ilmiy tadqiqotlar bo‘limiga taqdim etishlari va   http://phd.mininnovation.uz/ veb-sayti orqali onlayn ro‘yxatdan o‘tishlari talab qilinadi:
• Ariza;
• Qisqacha biografik ma’lumotnoma (ob’yektivka)
• Mehnat daftarchasining belgilangan tartibda tasdiqlangan nusxasi (ishlayotgan talabgorlar uchun);
• Oliy ta’lim muassasasi magistraturasi diplomi, oliy ma’lumot to‘g‘risidagi diplom nusxasi ilovalari bilan birgalikda;
• Nashr etilgan ilmiy ishlar ro‘yxati, shuningdek ularning nusxalari;
• Pasport nusxasi;
• 3x4 rasm, 2 dona;
Stajyor-tadqiqotchilikka qabul suhbat natijalari asosida amalga oshiriladi. Suhbat o‘tkazish sanasi universitet vebsaytida e’lon qilinadi.
Manzilimiz: Samarqand shahri, Universitet xiyoboni 17, “Ipak yo‘li” Turizm xalqaro universiteti Ilmiy bo‘limi
Murojaat uchun telefon: +998976143377; +998944772204
Elektron mail: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.   ;   Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.
Главное богатство библиотеки — это книги. Одним из источников пополнения книжного фонда Библиотеки является дарение. Недавно, замечательный подарок Библиотеке Международного Университета туризма «Шелковый путь» сделал Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан - Министр туризма и спорта, Ректор Международного университета туризма «Шелковый путь» А.Абдухакимов.
Передавая книги в дар библиотеке, Азиз Абдукахарович подчеркнул, что чтение книг, является движущим фактором в развитии личностного роста. Со времен учебы, А.Абдухакимов уделяет огромное внимание чтению, посещая ту или иную страну с рабочим визитом, Министр туризма и спорта всегда старается найти свободное время в своем графике, и заглянуть в книжные магазины мира.
«Каждая книга была отобрана лично мной, я постарался привезти современную, актуальную литературу из таких стран как Япония и Италия. В дальнейшем, я обещаю и дальше пополнять библиотечный фонд, так как книга является основным источником знаний для студентов Университета», подчеркнул передавая книги А.Абдухакимов.
Предоставленные книги содержат новейшую исследовательскую информацию в сфере музееведения, истории, искусства и культуры.
Администрация Университета выражает слова искренней благодарности Заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан - Министру туризма и спорта, Ректору Международного университета туризма «Шелковый путь» А.Абдухакимову за щедрый подарок. Мы уверенны, что подаренные книги не только займут своё место на книжных полках, но и найдут своего читателя.
27 сентября текущего года в Международном Университете туризма «Шелковый путь» прошло мероприятие, приуроченное к празднованию Всемирного дня туризма, темой которого стало: «Открытие окна в мир туризма и духовности».
С поздравительной речью выступил Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан - Министр туризма и спорта, Ректор Международного университета туризма «Шелковый путь» А.Абдухакимов.
Советник ректора Международного университета туризма «Шелковый путь» А. Оспанова, также выступилиа с речью.
Д.Рази подготовил презентацию: «Узбекистан: третий ренессанс и туризм», после которой охотно ответил на все интересующие вопросы.
В конце мероприятия, гостей ожидала экскурсия по лабораториям для подготовки квалифицированного персонала, где для работников сферы туризма был проведен мастер класс, с учетом последних тенденций в сфере туризма.
Также, для гостей был организован тур по кампусу Университета, где особое место было уделено ультрасовременной Библиотеке.
Для справки: Всемирный День туризма, учрежденный Генеральной ассамблеей Всемирной туристской организации в 1979 году, отмечается ежегодно 27 сентября. Всемирный день туризма проводится с целью пропаганды туризма, освещения его вклада в развитие культурных связей, обеспечения взаимопонимания между народами. Каждый год генеральная ассамблея ВТО провозглашает девиз дня туризма. В этом году, по рекомендации ЮНВТО, празднования пройдут под девизом «Туризм для обеспечения инклюзивного роста».
Узбекистан по своему туристскому потенциалу занимает одно из лидирующих мест в мире. Достигаемые в сфере подобные успехи являются результатом комплексной работы по дальнейшему развитию в стране туристической инфраструктуры. Значительную роль в формировании и поддержании имиджа Узбекистана на мировом рынке играет ежегодная Ташкентская международная туристская ярмарка «Туризм на Шелковом пути», проводимая под эгидой ВТО.
24 сентября текущего года в Международном Университете туризма «Шёлковый путь» состоялась встреча делегации Львовской области (Украина) с представителями туристической отрасли Самаркандской области.
В ходе мероприятия обсуждались вопросы взаимного сотрудничества по привлечению туристов, а также вопросы дальнейшего развития и поддержания дружественных отношений. На встрече, стороны раскрыли туристический потенциал Узбекистана и Украины, и ознакомились с дальнейшими планами по развитию туристической отрасли.
По итогам успешных переговоров, было отмечено, что данное мероприятие повлечет за собой широкий поток туристов из Львова в Самарканд.
В завершении встречи, для зарубежных гостей руководством Университета была проведена экскурсия по новому суперсовременному кампусу Университета, где представители делегации ознакомились с историей создания Университета и последними современными технологиями, используемыми в учебном процессе.
Понедельник, 27 сентября 2021 10:49
Всемирный день туризма
Уважаемые коллеги,
Администрация Международного Университета туризма «Шелковый путь» поздравляет Вас с профессиональным праздником - Всемирным днем туризма!
Желаем не останавливаться на достигнутом, открывать для себя мир с разных сторон, путешествовать, находить новые места и знакомства. Пусть в жизни Вас ждут одни яркие приключения.
Ваш вклад в развитие туристической̆ отрасли в стране неоценим!
Пятница, 24 сентября 2021 16:51
Прием на базовую докторантуру
Международный университет Туризма "Шелковый путь" объявляет прием на базовую докторантуру на 2022 год по следующим специальностям:
Наименования и коды специальностей
Квота
1.
08.00.05-“Экономика отраслей сферы услуг”
2.
08.00.13-“Менежмент”
3.
08.00.17- “Туризм и гостиничное дело”
4.
10.00.04-“Язык и литература народов Европы, Америки и Австралии”
5.
10.00.06-“Сравнительное  литературоведение, сравнительное  языкознание  и переводоведение”
Всего
Документы принимаются с 25 сентября до 20 октября 2021 года.
Претенденты на обучение в базовой докторантуре  должны зарегистрироваться онлайн по адресу http://www.phd.mininnovation.uz/   и представить в отдел научных исследований университета  следующие документы:
• Заявление;
• Справка – объективка;
• Копию трудовой книжки, заверенную в установленном порядке (для работающих претендентов);
• Копию диплома магистра, диплома о высшем образовании, приложением к диплому;
• Список опубликованных научных работ, а также их копии;
• Копия паспорта;
• Четыре фотографии (3х4);
• Обладатели Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан предоставляют копию соответствующего документа;
• Концепцию докторской диссертации.
Претенденты на обучение в базовой докторантуре сдают вступительные экзамены по специальности и иностранному языку (изученному на предыдущих уровнях образования). В случае наличия у претендентов квалификационных сертификатов IELTS (со средним баллом не менее 5,5), TOEFL (iBT) (не менее 87 баллов), CEFR (с уровнем не менее В2), они освобождаются от сдачи экзаменов по иностранным языкам.
Вступительные экзамены будут проводится с 1 по 25 ноября 2021 года
Наш адрес: г. Самарканд, ул. Университетский бульвар, 17. Отдел научных исследований.
Контактный телефон: +998944772204
Электронный адрес: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.
С 19 по 25 июля 2021 года были проведены онлайн-курсы «Сертифицированный специалист в области гостиничного бизнеса» в которых приняли активное участие преподаватели Международного университета туризма «Шелковый путь». По окончанию курса, был успешно сдан экзамен, по итогам которого С.Джуманазарову, М.Вафокуловой, А.Суюнову, С.Шайдуллаевой, Ж.Хамркулову, А.Собирову и У.Гулямову были вручены сертификаты, включенные в Международную базу (AHLEI). Данные сертификаты позволяют его обладателям преподавать в сфере гостеприимства в любом высшем учебном заведении мира.
Для справки: Американский образовательный институт в области гостиничного бизнеса (Тhe American Hotel & Lodging Educational Institute - AHLEI) - более 65 лет является мировым лидером в области обучения и сертификации специалистов индустрии туризма и гостеприимства. Штаб-квартира ассоциации находится в Орландо, штат Флорида, США. Офисы компании также расположены в Лансинге, штат Мичиган, а также В Индии и Китае. Широкий ассортимент продукции компании включает DVD-материалы, учебники (печатные и цифровые), а также системы онлайн-обучения.
Делегация всемирно известной сети отелей «Minyoun Hospitality» (Китай) посетила Международный Университет туризма «Шелковый путь». Целью визита стало ознакомление с деятельностью Университета.
Во время встречи, в рамках двустороннего сотрудничества между Университетом и сетью отелей «Minyoun Hospitality», была детально обсуждена возможность создания на базе Университета тренингового центра для обмена опытом между специалистами ресторанной и гостиничной сферы, с целью подготовки высококвалифицированных кадров.
Посетив Международный Университет туризма «Шелковый путь», гости высоко оценили возможности, созданные для студентов Университета, и пожелали им дальнейших успехов в предстоящей учебе.