Yangiliklar: Oktyabr 2023
Universitetimiz tillar kafedrasi katta o‘qituvchisi Baymatova Munira Abduvalievna Koreya Respublikasi Ta’lim vazirligi loyihasida O‘zbekiston uchun ixtisoslashtirilgan koreys tili o‘qituvchisi uchun darslik, ish daftarchasi va kitob tarjimoni sifatida ishtirok etdi.
Joriy yilning 16-19 oktyabr kunlari Rossiyaning Stavropol shahrida “Kavkaz – Kaspiy – Sharq” xalqaro yoshlar forumi bo‘lib o‘tdi. Unda 60 ta universitetdan 160 dan ortiq vakillar ishtirok etdi. Forum Rossiya, Janubiy Kavkaz, Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo mamlakatlari yosh yetakchilari uchun muloqot maydoniga aylanish bilan birga, do‘stona aloqalarni mustahkamlash, kasbiy mahorat va malakalarini oshirish, hamkorlikni rivojlantirish kabi maqsadlarga qaratilgan. Stavropoldagi forumda 25 davlatdan vakillar yig‘ilgan bo‘lsa, ular orasida Armaniston, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, O‘zbekiston, Turkmaniston, Iroq, Livan, Suriya, Turkiya va boshqa mamlakatlardan kelgan yoshlar bilan birga, universitetimiz “Turizm menejmenti” kafedrasi o‘qituvchisi Sanjar Mardonov ham faol ishtirok etdi.
Joriy yilning 31-oktabr kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Xitoy Madaniyat va turizm vazirligi hamda O‘zbekiston davlat san’at muzeyi hamkorligida o‘zbekistonlik va xitoylik rassomlarning eng sara asarlari ko‘rgazmasi o‘tkazildi.
Tadbirning ochilish marosimida so‘z olgan Samarqand viloyat hokimi o‘rinbosari R.Qobilov bugungi kunda O‘zbekiston-Xitoy o‘rtasidagi madaniy aloqalarning kundan-kunga mustahkamlanib borayotganligiga to‘xtalib o‘tdi. Shundan so‘ng “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Birinchi prorektori J.Eltazarov hamda xitoylik va yurtimizdan bo‘lgan rassomlar universitetda madaniy merosni asrab-avaylash borasida olib borilayotgan ishlar, rasmlar ko‘rgazmasining ahamiyati xususida gapirdi. Shuningdek tadbirda xitoylik rassomlar tomonidan chizilgan rasmlar “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetiga taqdim qilindi.
Bugungi kunda mamlakatimizda Prezidentimiz rahbarligida barkamol avlod kamoloti, yoshlarning huquq va erkinliklarini ta’minlash, orzu-umidlarini ro‘yobga chiqarish masalasiga davlat siyosati darajasida e’tibor qaratilmoqda.
Yoshlarga oid masalalarda, zamon talablari asosida yangicha mexanizmlarni tadbiq etish, xorijiy davlatlarning ilg‘or tajribalarini muntazam o‘rganib borish va O‘zbekiston sharoitiga mos, milliy xususiyatlarimizga javob beradigan metodlarni joriy etib borilmoqda.
Joriy yilning 30-oktyabr kuni «Ipak yo‘li» turizm va madaniy meros xalqaro universitetida o‘tkazilgan “Prorektor va talabalar" uchrashuvida ham yoshlarni har tomonlama tashqi ta’sirlardan muhofaza qilish, ta’lim olish huquqlari, iqtidorli yoshlarga nisbatan davlat ko‘magini amalga oshirish kabi dolzarb masalalar muhokama etildi.
Uchrashuvda universitetimiz Birinchi prorektori, prof. J.Eltazarov hukumatimiz tomonidan yaratilayotgan imkoniyatlar, oliy ta’lim muassasalaridagi ta’lim va tarbiyaga oid ijobiy o‘zgarishlar xususida gapirdi. Samimiy muloqot ruhida o‘tgan tadbirda talaba, yoshlar tomonidan ta’lim, sport, ijtimoiy-iqtisodiy va boshqa sohalardagi taklif va tashabbuslarini qo‘llab-quvvtalash bo‘yicha zarur choralar tadbirlar belgilab olindi.
"Ipak yo'li" turizm va madaniy meros xalqaro universiteti xotin-qizlar kengashi va “Tillar” kafedrasi hamkorligida talaba-qizlar o'rtasida o‘tkazilgan "Men zo'ravonlikka qarshiman" mavzusidagi esselar tanlovi g‘oliblari aniqlandi va joriy yilning 30-oktabr kuni munosib taqdirlandi.
1-o'rin Media va kommunikatsiya yo‘nalishi-121 guruh talabasi M.Sadinova
I-darajali diplom va 1 500 000 so'm pul mukofoti
2-o'rinni “Turizm menejmenti” kafedrasi kabinet mudiri M.Nurillayeva   II-darajali diplom va qimmatbaho sovg‘a
3-o'rinni Tour-220 guruh talabasi M.Abdurasulova III-darajali diplom va qimmatbaho sovg‘a bilan taqdirlandi.
Ushbu tanlov O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining voyaga yetmaganlar, xususan qizlarni ijtimoiy faolligini oshirish, ularni bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishini ta’minlash, liderlik xususiyatlarini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Qizlarni qo‘llab-quvvatlash ishlarini yanada jadallashtirish va tizimli yo‘lga qo‘yish bo‘yicha” chora-tadbirlar  ijrosini ta’minlash maqsadida o‘tkazildi.
Joriy yilning 9-iyulida oliygohimiz “Tillar” kafedrasi o‘qituvchisi M.Bаymatovaning sa’yi-harakati bilan universitetimizga Janubiy Koreyaning O‘zbekistondagi elchixonasi qoshida tashkil qilingan “Ta’lim markazi” tomonidan 548 dona  koreys tilidagi darsliklar tuhfa qilingan edi. Bugungi kunda ushbu noyob kitoblar oliygohimiz talaba-yoshlari uchun koreys tilini yanada chuquroq o‘rganishi uchun qulay manba bo‘lib xizmat qilmoqda. Ushbu darsliklarning ingliz tilidagi nusxasining ham borligi koreys tiliga bo‘lgan qiziqishni yanada oshirmoqda.
Joriy yilning 27-28 oktabr kunlari Oliy talim, fan va innovatsiyalar vazirligi tashabbusi bilan Termiz davlat universitetida respublikamizdagi 150 ta oliy ta’lim muasassalari xotin-qizlar masalalari bo‘yicha kengashlari raislari uchun “Talaba-qizlarni milliy qadriyatlar ruhida tarbiyalash” mavzusida seminar tashkil qilindi. Seminarda talaba-qizlarni milliy qadriyatlar ruhida tarbiyalash, milliy liboslarning ahamiyati, xotin-qizlar uchun psixologik va huquqiy maslahatlar berishga doir ishlarni jadallashatirish, “Qizlarjon” klubi faoliyatini yo‘lga qo‘yish kabi masalalar muhokama qilinib, o‘zaro fikr-mulohazalar bildirildi.
Seminarda “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetining xotin-qizlar maslahat kengashi raisi M.Abbasova ishtirok etdi.
Ma’lumot o‘rnida shuni aytish kerakki, bugungi kunda Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti ta’lim, fan, adabiyot, madaniyat, san’at, sport va jamoatchilik faoliyatida alohida yutuqlarga erishgan o‘n to‘rt yoshga to‘lgan va o‘ttiz yoshdan oshmagan iqtidorli qizlarga berilib kelinayapti.
Joriy yilning 27-oktabr kuni universitetimizning respublika va xalqaro miqyosda o‘tkazilgan fan olimpiadalari, tanlovlar, ko‘rgazmalar, konferensiyalar va boshqa nufuzli tadbirlarda faol ishtirok etib, faxrli o‘rinlarni qo‘lga kiritgan talaba-qizlarimizdan Fotima va Zuxra Baxromqulova, Muqaddas Sadinova, Sabina Mustafaqulova va Iroda Yakubayeva tanlovning Samarqand shahar hududiy saralash jarayonlarida faol ishtrok etishdi. Quvonarlisi, ulardan to‘rt nafari viloyat saralash bosqichiga yo‘llanma oldi.
Talaba-qizlarimizga kelgusi bosqichida omad tilab qolamiz.
2023-yilning 27-oktabr sanasida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti “Talabalar Parlamenti” a’zolari tomonidan “FIND ME! QUIZ” – viktorinasi tashkil etildi. Viktorinada 8 ta jamoa ishtirok etdi. Barcha ishtorkchilar berilgan savollarga to‘laqonli javob berishi bilan birga, yangidan yangi ma’lumotlarga ega bo‘lishdi.
Ushbu ko‘ngilochar intellektual loyiha so‘ngida  uchta jamoa yuqori o‘rinlarni egallashshdi va esdalik sovg’alari bilan taqdirlandi.
Juma, 27 Oktyabr 2023 17:37
Eng yaxshi videoroliklarga pul mukofoti beriladi
“Ipak yo‘li” turizm va madaniyat meros xalqaro universiteti Ekologiya, moddiy va nomoddiy madaniy merosni targ‘ib qiluvchi videoroliklar tanlovini e’lon qiladi.

Материалы отфильтрованы по дате: октября 2023
Старший преподаватель кафедры Языков нашего университета Байматова Мунира Абдувалиевна участвовала в проекте Министерства образования Республики Корея в качестве переводчика учебника, рабочей тетради и книги для учителя корейского языка, специализированного для Узбекистана.
С 16 по 19 октября этого года в Ставрополе прошел международный молодежный форум “Кавказ - Каспий – Восток”. В нем приняли участие более 160 представителей из 60 университетов. Форум направлен на укрепление дружеских связей, повышение профессиональных навыков и компетенций, развитие сотрудничества и является диалоговым пространством для молодых лидеров России, Южного Кавказа, Ближнего Востока и Центральной Азии. Для участия в форуме в Ставрополь приехали представители 25 стран, среди которых, наряду с молодыми людьми из Азербайджана, Армении, Казахстана, Киргизии, Узбекистана, Туркменистана, Ирака, Ливана, Сирии, Турции и других стран, активное участие принял преподаватель кафедры “Менеджмента туризма” нашего университета Санджар Мардонов.
31 октября этого года в международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь” состоялась выставка лучших работ узбекских и китайских художников, организованная совместно с Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан, Министерством культуры и туризма Китая и Государственным художественным музеем Узбекистана.
Выступая на церемонии открытия мероприятия, заместитель хокима Самарканда Р.Кабилов отметил, что сегодня культурные связи между Узбекистаном и Китаем укрепляются с каждым днем. Затем первый проректор международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” Ж.Элтазаров и художники из Китая и нашей страны рассказали о значении выставки работ и картин по сохранению культурного наследия в университете. Также на мероприятии были подарены рисунки китайских художников международному университету туризма и культурного наследия “Шелковый путь”.
Сегодня в нашей стране под руководством президента на уровне государственной политики уделяется внимание вопросам совершенствования гармоничного поколения, обеспечения прав и свобод молодежи, реализации ее идей и планов.
В вопросах, касающихся молодежи, внедряются новые механизмы, основанные на современных требованиях, систематически изучается передовой опыт зарубежных стран и внедряются методы, соответствующие условиям Узбекистана, отвечающие национальным особенностям.
На встрече “Проректор и студенты", состоявшейся 30 октября текущего года в Международном университете туризма и культурного наследия "Шелковый путь", были обсуждены такие актуальные вопросы, как всесторонняя защита молодежи от внешних воздействий, права на образование, реализация государственной поддержки талантливой молодежи.
На встрече первый проректор нашего университета, профессор Дж.Эльтазаров, который  рассказал о возможностях, создаваемых нашим правительством, о позитивных изменениях в сфере образования и воспитания в высших учебных заведениях. На мероприятии в духе искреннего диалога были намечены необходимые меры по поддержке предложений и инициатив студентов, молодежи в образовательной, спортивной, социально-экономической и других сферах.
Понедельник, 30 октября 2023 16:57
Награждены победители конкурса эссе
Конкурс эссе  на тему «Я против насилия», проведенный среди студенток совместно с женским советом Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» и кафедрой  языков, определил победителей, которые были награждены 30 октября текущего года.
1 место- М.Садинова  (студентка группы «Media and communications»-121) награждена дипломом I степени и денежным вознаграждением в размере 1 500 000 сум
2 место- М.Нуриллаева  (заведующая кабинетом кафедры «Менеджмент туризма» награждена дипломом II степени и ценным подарком
3 место- М.Абдурасулова  (студентка группы  Tour-220) награждена дипломом III степени и ценным подарком.
Данный конкурс проводился в целях обеспечения выполнения Кабинетом министров Республики Узбекистан мер “По дальнейшему ускорению и систематизации работы по поддержке девушек”, а также повышения социальной активности несовершеннолетних девушек, обеспечения их полноценного досуга, развития и поддержки лидерских качеств.
9 июля текущего года стараниями преподавателя кафедры «Языков» нашего университета Байматовой М.«Центром образования», организованным при посольстве Южной Кореи в г. Узбекистан. Сегодня эти уникальные книги служат для студентов нашего университета удобным ресурсом для более глубокого изучения корейского языка. Наличие этих учебников на английском языке также повышает интерес к корейскому языку.
27-28 октября текущего года по инициативе Министерства высшего образования, науки и инноваций в Термезском государственном университете был организован семинар для председателей женских советов 150 университетов республики на тему “Воспитание студенток в духе национальных ценностей”. На семинаре обсуждались такие вопросы, как воспитание студенток в духе национальных ценностей, значение национальных костюмов, ускорение психологического и юридического консультирования женщин, создание клуба “Кизларжон”.
M.Аббасова, председатель женского консультативного совета международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь”, приняла участие в семинаре.
Вместо этой информации следует сказать, что сегодня государственная премия имени Зульфии вручается талантливым девушкам, достигшим четырнадцатилетнего возраста и не более тридцати лет, добившимся особых успехов в области образования, науки, литературы, культуры, искусства, спорта и общественной деятельности.
27 октября этого года Фатима и Зухра Бахромкуловы, Мукаддас Садинова, Сабина Мустафакулова и Ирода Якубаева, студентки, принимавшие активное участие в республиканских и международных научных олимпиадах, конкурсах, выставках, конференциях и других престижных мероприятиях нашего университета, заняли почетные места, активно участвуя в самаркандских региональных конкурсных отборах.
Пожелаем нашим студенткам удачи на следующем этапе.
В 27 октября 2023 года в международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь” членами “Студенческого парламента” была проведена викторина под названием “FIND ME! QUIZ”. В викторине приняли участие 8 команд. Все участники получили новую информацию, при этом полноценно ответив на поставленные вопросы.
По итогам этого развлекательного интеллектуального проекта три команды заняли высокие места и были награждены памятными сувенирами.
Пятница, 27 октября 2023 17:37
Лучшие видеоролики будут награждены призами
Международный университет туризма и культурного наследия “Шелковый путь” объявляет конкурс видеороликов, пропагандирующих экологию, материальное и нематериальное культурное наследие.