Yangiliklar: Avgust 2023
Shu kunlarda Mustaqilligimizning 32 yillik bayram tadbirlari Samarqand viloyatining barcha shahar va tumanlarida keng nishonlanmoqda. Bayram tadbirlarida halqimiz ushbu eng ulug‘, eng aziz bayramimizni ko‘tarinki ruhda o‘tkazishayapti. “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti jamoasi ham bugun Samarqand shahridagi “Yangi O‘zbekiston” bog‘ida bo‘lib o‘tayotgan bayram tadbirlarida faol ishtirok etishmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi davlat Mustaqilligining 32 yilligi bayrami munosabati bilan joriy yilning 30-avgust kuni Samarqand viloyati oila va xotin-qizlar boshqarmasi tomonidan viloyat “Oqila ayollar” harakatining a’zolari, tuman  va shaharlar “Oqila ayollar” harakati yetakchilari hamda viloyat mahalla fiqarolar yig‘ini Xotin-qizlar faollari bilan “Yangi hayot uchun, yangi O‘zbekiston uchun!” degan bosh g‘oyani o‘ziga mujassam etgan ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi.
“Ayol baxtli bo‘lsa, oila baxtli bo‘ladi, oila baxtli bo‘lsa, jamiyat baxtli bo‘ladi!” shiori ostidagi targ‘ibot tadbirlarida uzoq yillar mobaynida oilaviy qadriyatlarni mustahkamlash, jamiyatda tinchlik va barqarorlikni saqlashda oilaning o‘rnini targ‘ib etish, Yangi O‘zbekistonda ona Vatan taraqqiyoti, farzandlar kamolаtidagi ibrati uchun samarali mehnat faoliyati bilan alohida etirofga sazovor bo‘lganlar orasida  “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti хotin-qizlar кengashi raisi M.Abbasova ham munosib ko‘rildi.
Payshanba, 31 Avgust 2023 16:53
Nomdor davlat stipendiyalari ko‘paydi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining
2023-yil 21-avgustdagi 376-sonli buyrug‘iga asosan oliy ta’lim muassasalari 3-4-bosqich talabalari uchun amalda bo‘lgan nomdor stipendiyalar qatoriga yana ikkita nomdor stipendiyalar – jismoniy madaniyat va sport yo‘nalishida Pahlavon Mahmud nomli davlat stipendiyasi hamda tarix va geografiya yo‘nalishlari bo‘yicha  Bobur nomli davlat stipendiyasi qo‘shildi. A’lo baholarga o‘qigan va iqtidorli talabalar ushbu yo‘nalishlardagi tanlovda qatnashishlari mumkin.
Universitet Ilmiy tadqiqotlar bo’limi
O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI OLIY TA’LIM, FAN VA INNOVATSIYALAR VAZIRLIGI
O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI TURIZM QO‘MITASI
“IPAK YO‘LI” TURIZM VA MADANIY MEROS XALQARO UNIVERSITETI
AXBOROT XATI
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti 2023-yil 20-oktabr sanasida Samarqand shahrida o‘tkaziladigan Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh assambleyasining yubiley 25-sessiyasi doirasida universitetda ShHT mamlakatlari ishtirokida bo‘lib o‘tadigan “ShHT mamlakatlarida barqaror turizm va madaniy meros sohasini rivojlantirish istiqbollari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaga taklif etadi.
ILMIY-AMALIY KONFERENSIYA MAQSADI VA VAZIFALARI:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining 2023-yil 7-iyuldagi          02-1137xdfu-son topshirig‘i ijrosini ta’minlash hamda ShHT mamlakatlari tarixi, arxeologiyasi, madaniy merosi, sayyohlik imkoniyatlari, ShHT mamlakatlari xalqlarining zamonaviy ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy va madaniy aloqalarini amalga oshirish, ShHT mamlakatlari doirasida turizm va madaniy meros sohasini transformatsiyalash, respublikamiz va mamlakatimizda olib borilayotgan tadqiqotlar bilan fikr almashishga bag‘ishlangan konferensiya yosh olimlar, magistrantlar, doktorantlar va mutaxassislarning ilmiy-tadqiqot ishlari sifati va samaradorligini oshirish, konferensiya doirasida olimlar va yosh tadqiqotchilar tajribasini o‘rganish, muhokama qilish va tavsiyalar berish hamda bugungi kunda turizm sohasidagi mavjud muammolarni hal qilishga qaratilgan xulosa va takliflar tayyorlash va amalga oshirish.
Konferensiya o‘tkazilishidan maqsad jahon yutuqlari, akademik bilim va tajriba almashishdir. Anjumanda turizm sohasidagi yetakchi mahalliy va xorijiy olimlar, tadbirkorlik subyektlari ishtirok etishi rejalashtirilgan.
Ilmiy-amaliy anjuman tashkilotchilari:
• O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi.
• O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi.
• “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti
Konferensiyada quyadagi maslalar muhokama etiladi va ushbu yo‘nalishlar bo‘yicha maqola va tezislar qabul qilinadi:
• ShHT mamlakatlari doirasida turizm va madaniy meros sohasini transformatsiyalash
• “Bir makon, bir yo‘l” konsepsiyasi: turizm, madaniy meros va madaniyatlararo muloqotda (kommunikatsiya) zamonaviy yondashuvlar
• Ziyorat turizmini rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari: yangi tushunchalar, imkoniyatlar va rivojlanish vositalari
• Madaniy meros, ijodkorlik va raqamlashtirish orqali turizm sohasini yangi bosqichga ko‘tarish yo‘llari
Konferensiyaning rasmiy tillari: oʻzbek, ingliz, rus.
Konferensiya formati: gibrid (oflayn va onlayn tadbir platformasi).
• Konferensiyada quyidagi yo‘llar bilan ishtirok etishingiz mumkin:
• - materiallarni nashr etish;
• - ma’ruzalarda qatnashish/materiallarni nashr etish;
• - delegat sifatida ishtirok etish (shaxsan va onlayn).
• Anjumanda professor-o‘qituvchilar, tayanch doktorantlar, tadqiqotchilar, aspirantlar, talabalar, tadbirkorlik subyektlari va soha mutaxassislari ishtirok etishlari mumkin.
AXBOROT XATIGA ILOVA
Maqola va tezislarni taqdim etish qoidalari
Talablarga muvofiq bajarilgan ishlar, shuningdek, to‘ldirilgan anketa (1-ilova) konferensiya tashkiliy qo‘mitasining elektron pochtasiga yuborilishi shart.
Ilova va tezislar Word formatida yuborilishi kerak - birinchi muallifning ismi ko‘rsatilgan fayllar, masalan: “Azizov.tezis.doc”. Maktubning mavzusi: “Konferensiya”.
Barcha ishlar antiplagiat tekshiruvidan o‘tkaziladi. Formatlash talablariga javob bermaydigan materiallar tahririyat tomonidan rad etiladi.
Arizalar 2023-yil 1-oktabrga qadar quyidagi elektron pochta orqali qabul qilinadi:
Telegram raqami: +998 91 033 80 81
Konferensiya tili: oʻzbek, ingliz va rus.
namuna
Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya ishtirokchisidan
ARIZA
“ShHT mamlakatlarida barqaror turizm va madaniy meros sohasini rivojlantirish istiqbollari”
(Samarqand, 2023-yil 20-oktabr)
Familiya, ism, otasining ismi (toliq)
Lavozim
Institutning nomi
Institutning manzili
Ilmiy darajasi, ilmiy unvoni
Elektron pochta manzili:
Ishtirok etish shakli:
Materiallarni nashr etish
Materiallarni taqdim etish/nashr etish
Delegat sifatida qatnashish  (shaxsan yoki onlayn)
Tezis matnlarini rasmiylashtirishga qo‘yiladigan talablar:
- tezislar matnlari Times New Roman shriftida, 14 o‘lchamda, 1,5 intervalda, 5-10 bet hajmda yozilishi va tahrir qilinishi;
- avtoreferat mavzusi tepasida muallifning ismi-sharifi, unvoni, lavozimi, ilmiy darajasi va unvoni, ish joyi, telefon raqami va elektron pochta manzili to‘liq ko‘rsatilishi kerak;
- mavzudan keyin konspekt, uchta tilda (o‘zbek, rus, ingliz) kalit so‘zlar va to‘liq mazmuni yoziladi;
- avtoreferat oxirida alohida ilmiy, nazariy va amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan taklif va tavsiyalar berilishi kerak;
- matnni joylashtirishda sahifa chegaralari o‘rnatiladi: tepadan 2,5 sm, pastdan 2,5 sm, o‘ngdan 2,5 sm, chapdan 2,5 sm;
- tezislar matni 1 nusxada qog‘ozda va elektron shaklda “Microsoft Word 2003, 2007” formatida taqdim etiladi;
- referat matni mavzuga oid nazariy masalalarni amaliy yechimlari bilan bir qatorda qamrab olishi kerak.
Muallif to‘lovi: Konferensiyani tashkil etish va to‘plamni nashr etish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash uchun har bir maqola sahifasi uchun 20 000 so‘m.
Muddat: Maqolalar 2023-yil 1-oktabrgacha qabul qilinadi va chop etiladi.
TEZIS MAVZUSI
Muallifning ismi (to‘liq)
Ish joyi
Ilmiy daraja va lavozimi
Telefon raqami va elektron pochtasi
Kirish. Matn, matn, matn.
Maqsad. Matn, matn, matn.
Materiallar va usullar. Matn, matn, matn.
Natijalar. Matn, matn, matn.
Xulosa. Matn, matn, matn.
Foydalanilgan adabiyotlar royxati
Tashkiliy qo‘mita manzili:
O‘zbekiston Respublikasi, 140104, Samarqand, Universitet xiyoboni, 17
Mas’ul shaxslar:
Eltazarov Jo‘liboy Danaboyevich – “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Birinchi prorektori;
Mansurova Nargiza Shamsidinovna – universitet Ilmiy-tadqiqotlar bo‘limi boshlig‘i;
Samariddinov Sardor O‘ktam o‘g‘li – universitet Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i;
Sidikova Mastura Xakberdievna - Tarix va madaniy meros kafedrasi mudiri;
Odilov Akmaljon Odilovich – Turizm menejmenti kafedrasi mudiri.
Murojat uchun tel: +998 66 240 67 85; +998 91 033 80 81;
Sizlarni anjumanda ko‘rishdan xursand bo‘lamiz!
Tashkiliy qo‘mita.
O‘zbekiston Respublikasining Ispaniyadagi elchixonasi tomonidan joriy yilning avgust oyida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti kutubxonasiga ispan va ingliz tilida kitob va jurnallardan iborat yangi to‘plam sovg‘a qilindi.
Ushbu kitoblar Ispan tarixi, madaniyati, turizmi, adabiyoti va me’morchiligiga bag‘ishlangan bo‘lib, professor-o‘qituvchi va talabalarimizning ilmiy izlanish va o‘quv jarayonlarida bevosita foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Ta’kidlash joizki, “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti rektori A.Abduxakimov rahbarligida kutubxonaga qisqa vaqt ichida, turizm, san’at, tarix, arxeologiya, etnologiya, geosiyosat, iqtisod, madaniyatshunoslik, dinshunoslik, dizayn, haykaltaroshlik, me’morchilik, madaniy meros kabi sohalarga oid kitob va jurnallar soni 26 ming donaga yetkazildi.
Endilikda professor-o‘qituvchilar, xodimlar hamda talabalar universitet kutubxonasida mavjud bo‘lgan ispan tilidagi kitob va jurnallardan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Joriy yilning 23-avgust kuni Turkiyadagi Sakarya Uygulamali Bilimler Universiteti rektori boshchiligidagi delegatsiya a’zolari “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetiga tashrif buyurishdi. Mehmonlarni universitet Birinchi prorektori, professor J.Eltazarov kutib oldi va bugungi kunda oliygohda turizm sohasida mutaxassislar tayyorlash borasida olib borilayotgan keng ko‘lamdagi ishlar, o‘zaro tajriba almashishda Turkiyadagi universitetlar bilan hamkorlik aloqalari xususida gapirdi. Shuningdek, muloqot davomida Sakarya Uygulamali Bilimler Universiteti rektori Mehmet Saribiyik ham oliygohda turizm sohasida mutaxassislar tayyorlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar xususida o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi. Uchrashuv davomida delegatsiya a’zolari universitetdagi Turk Dunyosiga oid milliy liboslar galereyasi hamda yaqinda oliygohimizga topshirilgan jahon tanlovida g‘oliblikni qo‘lga kiritgan milliy libos bilan yaqindan tanishtirildi va mehmonlarga esdalik sovg‘alari topshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 1 martdagi “Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi PQ-146-son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida joriy yilning 23 avgustida Oqdaryo tumani oila va xotin-qizlar bo‘limi va “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti xotin-qizlar kengashi bilan hamkorlikda tumandagi 35 ta mahalla xotin-qizlar faollari uchun qisqa muddatli o‘quv kurslari tashkil etildi.
O‘quv kurslarida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Xotin-qizlar Kengashi raisi M.Abbasova “Turizm menejmenti” bo‘lim boshlig‘i
R.Toshniyozova, “Tarix va madaniy meros” kafedrasi mudiri M.Sidiqova, unversitet yuristi F.Boboyev va psixolog D.Turdiyevalar tomonidan “Mahalladagi xotin-qizlar faollarining normativ-huquqiy hujjatlarda belgilangan vazifalarni amalga oshirish mexanizmlari”, “Milliy, ma’naviy, axloqiy qadriyatlarning oila mustahkamligidagi o‘rni”, “Oilalarga psixologik yordam ko‘rsatish va sog‘lom turmush tarzi targ‘iboti”, “Xotin-qizlar faollari tomonidan mahallalarda ijtimoiy muammolarni o‘rganish, ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatishni tashkil etish hamda jamoatchilik tuzilmalari faoliyatini muvofiqlashtirish tartibi” mavzularida ma’ruzalar qilindi.
Joriy yilning 22-avgust kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti xotin-qizlar kengashi raisi M.Abbasova boshchiligida yoshlar bilan mahallabay ishlash va tadbirlar bo‘limi mutaxassisi hamda guruh tyutori ishtirokida yangi o‘quv yilida talaba-qizlarni  ijara xonadonlariga joylashtirish maqsadida Samarqand shahrida qator mahalla fuqarolar yig‘inlaridaga xonadonlarda bo‘lishdi. Universitet mutaxassislari dastlab “Alisher Navoiy” mahallasi raisi,  hokim yordamchisi xotin-qizlar faoli, yoshlar yetakchisi,  profilaktika inspektori va nuroniylar va yoshlar bilan ishlash kengashi raisi bilan uchrashib qilinishi lozim bo‘ladigan ishlar yuzasidan fikr almashdi. Shundan so‘ng mahalladagi ijarachi xonadon egalari bilan yaqindan muloqot qilinib, uylarda talaba-qizlar uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan yaqindan tanishdilar.
Joriy yilning 23 avgust kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida o‘tgan yili Yaponiyaning Tokio shahrida o‘tkazilgan go‘zallik tanlovida eng yaxshi deb topilgan milliy libosni topshirishga bag‘ishlangan tadbir o‘tkazildi. Ma’lumki, Yaponiyaning Tokio shahrida o‘tkazilgan “Miss Xalqaro-2022“ tanlovida ilk bor yurtimiz vakili Nigina Faxriddinova qatnashib “Eng zo‘r milliy libos” nominatsiyasida g‘olib bo‘ldi. Ushbu yangilik dunyo ommaviy axborot vositalari orqali keng namoyish qilinib, o‘zbek xalqining qadriyatlari haqida iliq fikrlar aytildi.
Milliy liboslar o‘zbek xalqining durdona asarlaridan biri bo‘lib, xaqiqiy ma’noda xalqimizning faxri, g‘ururi hisoblanadi. Tadbirda Samarqanddagi Turkiyaning bosh konsuli Salih Janer, Samarqand xalqaro Texnologiya universiteti rektori Yu.Abdullaev va boshqa xorijlik olimlar, san’atshunoslar va keng jamoatchilik vakillari hamda ommaviy axborot vositalari  ishtirok etishdi. Tadbirni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Birinchi prorektori J.Eltazarov kirish so‘zi bilan ochib berdi. Shundan so‘ng ramziy lenta kesilib barcha ishtirokchilar ushbu milliy libos bilan yaqindan tanishish imkoniga ega bo‘ldi. Shuningdek tadbir davomida ommaviy axborot vositalari uchun matbuot anjumani tashkil qilinib unda Yaponiyaning Tokio shahrida o‘tkazilgan “Miss Xalqaro-2022“ tanlovi haqida so‘zlab berildi.
“Egnimdagi milliy libos  va undagi naqshlar o‘zbek xalqining milliy qadriyatlaridan biri bo‘lib, dunyoda bunaqasi takrorlanmas men uni kiyib tanlovda ishtirok etganligimdan va sahnaga chiqqanimda tomoshabinlarning olqishiga sazovor bo‘lganligim menga g‘urur baxshida etdi”,- deydi xalqaro tanlov sovrindori Nigina Faxriddinova.

Материалы отфильтрованы по дате: августа 2023
По случаю 32-й годовщины Независимости Республики Узбекистан 30 августа текущего года Управление семьи и женщин Самаркандской области организовало встречу с женщинами-активистками  областного движения «Oqila ayollar», руководителей района и города движения « Oqila ayollar», воплотившее основную идею «За новую жизнь, за новый Узбекистан!»
В числе получивших особое признание за свою эффективную трудовую деятельность на протяжении многих лет, за пропаганду места семьи в сохранении мира и стабильности в обществе и добивается особого признания в общественных  мероприятиях под девизом     “Когда женщина счастлива, семья счастлива, когда семья счастлива, общество счастливо!“  - председатель совета женщин Международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь" Мухайё Аббасова.
По случаю 32-й годовщины Независимости Республики Узбекистан 30 августа текущего года Управление семьи и женщин Самаркандской области организовало встречу с женщинами-активистками  областного движения «Oqila ayollar», руководителей района и города движения « Oqila ayollar», воплотившее основную идею «За новую жизнь, за новый Узбекистан!»
В числе получивших особое признание за свою эффективную трудовую деятельность на протяжении многих лет, за пропаганду места семьи в сохранении мира и стабильности в обществе и добивается особого признания в общественных  мероприятиях под девизом     “Когда женщина счастлива, семья счастлива, когда семья счастлива, общество счастливо!“  - председатель совета женщин Международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь" Мухайё Аббасова.
Согласно приказу Министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан №376 от 21 августа 2023 года для студентов 3-й и 4-й курсов высших учебных заведений доступны еще две известные стипендии: государственная стипендия Пахлавона Махмуда добавлены по физической культуре и спорту и государственная стипендия имени Бабура по истории и географии. Талантливые студенты и отличники могут принять участие в конкурсе по данным направлениям.
Отдел научных исследований
МИНИСТЕРСТВО ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ, НАУКИ И ИННОВАЦИЙ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
КОМИТЕТ ПО ТУРИЗМУ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
МЕЖДУНАРОДНЫЙ УНИВЕРСИТЕТ ТУРИЗМА И КУЛЬТУРНОГО НАСЛЕДИЯ ШЕЛКОВЫЙ ПУТЬ
ИНФОРМАЦИОННОЕ ПИСЬМО
Международный университет туризма и культурного наследия “Шелковый путь” примет мероприятие “В странах ШОС” в рамках юбилейной 25-й сессии Генеральной Ассамблеи Всемирной туристской организации (ЮНВТО), которая пройдет в Самарканде 20 октября 2023 г. при участии стран ШОС приглашает на международную научно-практическую конференцию “Перспективы устойчивого туризма и развитие культурного наследия”.
ЦЕЛЬ И ОБЯЗАННОСТИ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКОЙ КОНФЕРЕНЦИИ:
Обеспечить исполнение поручения Администрации Президента Республики Узбекистан № 02-1137хдфу от 7 июля 2023 года и реализацию истории, археологии, культурного наследия, туристических возможностей стран ШОС, современных социально-экономических возможностей. политические и культурные связи народов стран ШОС. Конференция посвящена расширению, преобразованию сферы туризма и культурного наследия внутри стран ШОС, обмену идеями с исследованиями, проводимыми в нашей республике и стране, повышению качества и эффективности научно-исследовательской работы молодых учёных, магистров, докторантов и специалистов, а также развитие опыта учёных и молодых исследователей в рамках конференции изучают, обсуждают и дают рекомендации, а также подготавливают и реализуют выводы и предложения, направленные на решение текущих проблем и  проблем в сфере туризма.
Цель конференции – обмен мировыми достижениями, академическими знаниями и опытом. В конференции планируют принять участие ведущие отечественные и зарубежные ученые и бизнесмены в сфере туризма.
Организаторы научно-практической конференции:
• Министерство высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан.
• Комитет по туризму Республики Узбекистан.
• Международный университет туризма и культурного наследия Шелковый путь
На конференции будут обсуждаться следующие вопросы и приниматься статьи и тезисы по этим направлениям:
• Трансформация сферы туризма и культурного наследия в странах ШОС. Концепция "Один пояс - один путь" : современные подходы в сфере туризма, культурного наследия и межкультурной коммуникации
• Основные направления развития паломнического туризма: новые концепции, возможности и средства развития.
• Пути поднятия туристической индустрии на новый уровень посредством культурного наследия, творчества и цифровизацией.
Официальные языки конференции: узбекский, английский, русский.
Формат конференции: гибридный (офлайн- и онлайн-платформа мероприятий).
• Принять участие в конференции можно следующими способами:
• - публикация материалов;
• - участие в лекциях/публикация материалов;
• - участие в качестве делегата (лично и онлайн).
• - в конференции могут принять участие профессора и преподаватели, базовые докторанты, исследователи, аспиранты, студенты, предприниматели и эксперты отрасли.
ПРИЛОЖЕНИЕ К ИНФОРМАЦИОННОМУ ПИСЬМУ
Правила подачи статей и тезисов
Выполненную в соответствии с требованиями работу, а также заполненную форму заявки (Приложение 1) необходимо отправить на электронную почту оргкомитета конференции.
Заявки и тезисы необходимо присылать в формате Word – файлы с указанием имени первого автора, например: “Азизов.тезис.doc”. Тема письма: “Конференция”.
Все работы проверяются на плагиат. Материалы, не соответствующие требованиям оформления, будут отклонены редакцией.
Заявки принимаются до 1 октября 2023 г. по следующему адресу электронной почты:
Номер телеграммы: +998 91 033 80 81
Язык конференции: узбекский, английский и русский.
образец
От участника международной научно-практической конференции
ПРИЛОЖЕНИЕ
Перспективы развития устойчивого туризма и культурного наследия в странах ШОС
(Самарканд, 20 октября 2023 г.)
Имя фамилия отчество (полное)
Должность
Наименование института
Адрес института
Научная степень, научное звание
Адрес электронной почты
Вид участия
Публикация материалов
Предоставление материалов/ Публикация материалов
Участие в качестве делегата  (лично либо онлайн)
Требования к оформлению текстов тезисов:
- тексты тезисов должны быть написаны и отредактированы шрифтом Times New Roman, кегль 14, интервал 1,5, объем 5-10 страниц;
- вверху темы реферата должны быть указаны полностью имя автора, звание, должность, ученая степень и звание, место работы, номер телефона и адрес электронной почты;
- после темы пишется синопсис, ключевые слова и полное содержание на трех языках (узбекском, русском, английском);
- в конце реферата должны быть приведены предложения и рекомендации, имеющие особое научное, теоретическое и практическое значение;
- границы страницы задаются при размещении текста: 2,5 см сверху, 2,5 см снизу, 2,5 см справа, 2,5 см слева;
- текст тезисов представляется в 1 экземпляре на бумажном носителе и в электронном виде в формате “Microsoft Word 2003, 2007”;
- текст реферата должен освещать теоретические вопросы, связанные с темой, а также их практические решения.
Авторский взнос: 20 000 сум за страницу статьи для покрытия расходов, связанных с организацией конференции и изданием сборника.
Срок: Статьи будут приниматься и публиковаться до 1 октября 2023 года.
ТЕМА ТЕЗИСА
Имя автора (полностью)
Рабочее место
Ученая степень и должность
Номер телефона и адрес электронной почты
Входить. Текст, текст, текст.
Цель. Текст, текст, текст.
Материалы и методы. Текст, текст, текст.
Полученные результаты. Текст, текст, текст.
Краткое содержание. Текст, текст, текст.
Список использованной литературы
Адрес оргкомитета:
Республика Узбекистан, 140104, г. Самарканд, Университетский проспект, 17
Ответственные лица:
Элтазаров Жолибой Данабоевич – первый проректор Международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь”;
Мансурова Наргиза Шамсидиновна – заведующая научно-исследовательским отделом университета;
Самариддинов Сардор Октам сын – заведующий отделом международных связей университета;
Сидикова Мастура Хакбердиевна – заведующая отделом истории и культурного наследия;
Одилов Акмалжон Одилович – заведующий кафедрой управления туризмом.
Телефон: +998 66 240 67 85; +998 91 033 80 81;
Будем рады видеть Вас на конференции!
Организационный комитет.
В августе этого года посольство Республики Узбекистан в Испании подарило новую коллекцию книг и журналов на испанском и английском языках библиотеке международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь”.
Эти книги посвящены испанской истории, культуре, туризму, литературе и архитектуре и, несомненно, принесут большую пользу нашим преподавателям и студентам в научных исследованиях и учебном процессе.
Следует отметить, что под руководством ректора Международного университета туризма и культурного наследия “Шёлковый путь” А.Абдухакимова в короткие сроки был пополнен список книг и журналов, связанных с такими областями, как туризм, архитектура, культурное наследие, искусство, история, археология, этнология, геополитика, экономика, культурология, религиоведения, дизайн, скульптура, который достиг 26 тысяч.
Теперь профессора, сотрудники и студенты имеют возможность пользоваться книгами и журналами на испанском языке, которые имеются в библиотеке университета.
23 августа текущего года члены делегации во главе с ректором турецкого университета Сакарья Уйгуламали Билимлер посетили Международный университет туризма и культурного наследия “Шелковый путь”. Гостей встречал первый проректор университета, профессор Дж.Эльтазаров, который рассказал о проводимой сегодня в вузе широкомасштабной работе по подготовке специалистов в сфере туризма, сотрудничестве с университетами Турции в обмене опытом. Также в ходе беседы ректор Университета Сакарья Уйгуламали Билимлер Мехмет Сарибик высказал свое мнение о проводимой в вузе работе по подготовке специалистов в сфере туризма. В ходе встречи члены делегации были ознакомлены с галереей национальных костюмов, связанных с тюркским миром в университете, а также с национальным костюмом, который недавно был представлен на мировом конкурсе.
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2022 года УП-146 “Об организации деятельности Государственного комитета по делам семьи и женщин” совместно с отделом семьи и женщин Акдарьинского района и Женским советом международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” были организованы краткосрочные курсы обучения для женщин-активисток из 35 махаллей района.
В курсах обучения приняли участие председатель женского совета международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” М.Аббасова, заведующая кафедрой “Менеджмент туризма” Р.Тошниёзова, заведующая кафедрой “История и культурное наследие” М.Сидикова, юрист университета Ф.Бобоев и психолог Д.Турдиева и были прочитаны лекции “О механизмах реализации задач, поставленных женщинами-активистками в махалле в нормативно-правовых документах”, “Роль национальных, духовных, нравственных ценностей в укреплении семьи”, “Психологическая помощь семье и пропаганда здорового образа жизни”, “Изучение социальных проблем в махаллях женщинами-активистками, организация предоставления социальных услуг и порядок координации деятельности общественных структур”.
22 августа текущего года под руководством председателя Женского совета международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” М.Аббасовой, а также при участии специалиста отдела по работе с молодежью по махаллям и мероприятиям и тьютора группы были проведены посещения ряда махаллинских домов в городе Самарканде с целью размещения студенток в арендуемых квартирах в новом учебном году. Специалисты университета сначала встретились с председателем махалли “Алишер Навои”, помощником хокима, активистками-женщинами,  лидером молодёжи, инспектором по профилактике и председателем совета по делам молодежи. После этого  тесно пообщался с владельцами квартир, чтобы лучше узнать условия, созданные в домах для студенток.
23 августа этого года в Международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь” состоялось мероприятие, посвященное вручению национального костюма, который в прошлом году был признан лучшим на конкурсе красоты в Токио, Япония. Как известно, в конкурсе “Мисс International -2022“ в Токио, Япония, впервые приняла участие представительница нашей страны Нигина Фахриддинова, победившая в номинации “Лучший национальный костюм”. Эта новость широко освещалась в мировых СМИ, высказывались теплые слова о ценностях узбекского народа.
Национальные костюмы являются одним из достояний узбекского народа и поистине являются гордостью нашего народа. В мероприятии приняли участие генеральный консул Турции в Самарканде Салих Джанер, ректор Самаркандского международного технологического университета Ю.Абдуллаев и другие зарубежные ученые, искусствоведы и представители СМИ. Мероприятие открыл первый проректор Международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь" Дж.Эльтазаров. После этого была перерезана символическая лента, и все участники получили возможность поближе познакомиться с этим национальным костюмом. Также в ходе мероприятия для СМИ была организована пресс-конференция, на которой было рассказано о конкурсе “Мисс International -2022“, проходившем в Токио.
“Национальный костюм и узоры на нем - одна из национальных ценностей узбекского народа, и я горжусь тем, что участвовала в конкурсе и получила аплодисменты зрителей, когда вышла на сцену", - сказала победительница международного конкурса Нигина Фахриддинова.