Yangiliklar: Fevral 2021
Joriy yilning 26-fevral kuni Toshkent shahridagi Inxa universitetida O‘zbekistondagi ta’lim jarayoniga xorijiy tajribani joriy etishning dolzarb masalalariga bag‘ishlangan Xalqaro forum bo‘lib o‘tdi.
Forumda mamlakatimiz vazirliklari va idoralari rahbarlari, xalqaro va mahalliy universitetlarning rektorlari, shuningdek, Ilmiy tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash markazi asoschisi, xususan “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti rektori maslahatchisi Ospanova Aliya ishtirok etdi.
Aliya Ospanova ushbu forumni o‘tkazish strategik ahamiyatga ega, dolzarb va zarur, o‘z vaqtida qabul qilingan qaror ekanligini ta’kidladi. Prezidentning 2019-yil 11- iyuldagi PQ-4391-sonli O‘zbekiston Respublikasining 2030-yilgacha bo‘lgan “Oliy va o‘rta maxsus ta’lim tizimida boshqaruvning yangi tamoyillarini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Kontseptsiyasida oliy ta’lim tizimida o‘zgarishlarni amalga oshirish zarurligi ta’kidlanganidek, oliy o‘quv yurtlarining kredit-modulli tizimga bosqichma-bosqich o‘tishi belgilangan.
Axborot texnologiyalarining joriy etilishi bugungi kunda muhim kontseptual jihat hisoblanadi, chunki kredit-modulli tizim ishlay boshlashi uchun har bir talabaga yangi o‘quv va texnik usullarni joriy etish zarur.
Ta’kidlash joizki, Xalqaro ta’lim forumi O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 11-iyuldagi PF-5763 “Oliy va o‘rta maxsus ta’limda boshqaruvning yangi tamoyillarini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida ”gi Qarori ijrosi doirasida tashkil etilgan.
2021-yil 24-fevral kuni AQSHning Wyoming universiteti Ingliz tili markazi loyiha koordinatori PhD Dilnoza Hasilova tomonidan “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti “O‘zbek tili va adabiyoti hamda ijtimoiy fanlar” kafedrasi professor-o‘qituvchilari uchun “Learning and Teaching Uzbek Through Deep Approach” mavzusida ZOOM dasturi orqali online seminar-trening o‘tkazildi.
Seminarda Dilnoza Hasilova o‘zbek tilini xorijiy mamlakatlar fuqarolariga o‘rgatish bo‘yicha orttirgan malaka hamda tajribalari bilan bo‘lishdi. So‘ngra o‘zbek xalqining urf-odatlari, tarixi, madaniyati, an’analariga bag‘ishlangan modullashtirilgan kontekst asosida o‘zbek tilini jahonga tanitish, pedagogik izlanish natijasida yaratilgan IAPI modeli asosida chet ellik talabalarga til o‘rgatish borasidagi metodik tajribalari natijalari haqida ma’lumot berib o‘tdi. Talabalarni dolzarb mavzulardagi o‘quv loyihalariga jalb qilish, loyiha natijalarini turli audio va videodarslarda namoyish etish kabi metodlar orqali o‘qitish va ularning o‘zbek tiliga bo‘lgan muhabbatini yanada oshirish mumkinligini ta’kidlab o‘tdi.
Bundan tashqari, AQSHning Wyoming universiteti qoshida “O‘zbek tili do‘stlari” klubi tashkil etilgan bo‘lib, mazkur klubning asosiy maqsadi davlatimiz tili, madaniyati va tarixi haqida qo‘shimcha axborot olish, o‘zbek madaniyatini o‘rganishni istagan barcha ishtirokchilarga doimiy ravishda ta’lim berish hisoblanadi.
Seminar yakunida AQSHning Wyoming universiteti bilan hamkorlikda o‘zbek tilini rivojlantirish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish yuzasidan aniq takliflar aytildi.
Seshanba, 23 Fevral 2021 12:34
Ilmiy salohiyatni yuksaltirish yo‘lida
2018-yil may oyida Vashington shahrida imzolangan AQSH va Oʻzbekiston oʻrtasidagi “Oliy taʼlim va akademik tadqiqotlarda hamkorlik toʻgʻrisida” Memorandum va Prezidentning 2017-yil 20-apreldagi 2909-sonli “Oliy taʼlimni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Qarorini amalga oshirish maqsadida, taʼlim tizimi va taʼlim sohasidagi boshqa normativ hujjatlar asosida AQSHning Oʻzbekistondagi elchixonasi delegatsiyasi “Ipak yoʻli” turizm xalqaro universitetiga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida Xalqaro Taʼlim boʻyicha Amerika Kengashi vakolatxonasi rahbari Uilyam OʻRoark, koordinatorlar Muzaffar Nadjimxodjayev va Malika Muydinova ishtirokchilarga asosiy taʼlim va ilmiy yoʻnalishlar haqida batafsil maʼlumot berishdi, shuningdek ishlab chiqilgan bir qator taʼlim almashinuv dasturlari bilan tanishtirishdi. Uchrashuv universitetit professor-o‘qituvchilari, xodimlari, ilmiy tadqiqotchilarga juda muhim ma’lumotlarni berdi.
“Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti “Mantour-119” guruhining ikkinchi bosqich talabasi Mardonov Diyor “Sun’iy Intellekt yordamida haydovchisiz boshqariladigan turistik elektromobil” ixtirosi ustida ishlamoqda. Shuni ta’kidlash kerakki, hozirgi kunda O‘zbekistonda ushbu ixtironing analoglari (o‘xshashlari) mavjud emas.
Mardonov Diyorning “Sun’iy Intellekt yordamida haydovchisiz boshqariladigan turistik elektromobil” loyihasi mamlakatimizda turizmni barqaror rivojlantirish uchun ijobiy natijalar berishi kutilmoqda.
Yosh ixtirochimizga omad va zafarlar tilaymiz!
Aziz talabalar!
Sizni milliy qadriyatlarimiz haqida yanada kengroq bilimga ega bo‘lish va tarixiy qadriyatlarimiz nufuzi va mavqeini tubdan oshirish hamda 2020-yil 29-dekabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Oliy Majlisga qilgan Murojaatnomasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti talabalari orasida o‘zbek tilida o‘tkaziladigan “Milliy qadriyatlar e’zozi” tanlovida ishtirok etishga taklif etamiz.
Umuminsoniy va milliy qadriyatlarimizni qay darajada bilasiz? Bugungi axborot texnologiyalari rivojlangan zamonda milliy qadriyatlarni e‘zozlash qanchalik ahamiyatli deb bilasiz?
O‘zingizni tanlovda sinab ko‘ring!
Tanlov ishlari quyidagi mezonlar asosida baholanadi:
1) Dolzarb ahamiyatga ega unutilgan qadriyatlar mavzusini tanlash;
2) mustaqil tahliliy qarashlarni qisqa, aniq va ta’sirchan ifodalash;
3) verbal yoki noverbal muloqot mahoratini kreativ usulda namoyish etish;
4) nutqni 4-6 daqiqaga mo‘ljallangan videorolik shaklida taqdim etish.
Tanlov ishtirokchisi sifatida ro‘yxatdan o‘tish uchun ma’lumotlaringizni (F.I.SH., telefon raqamingiz) va tayyorlagan videoroligingizni 2021-yil 20-aprelgacha quyidagi manzilga yuborishingiz mumkin:
Tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi 2021-yil 23-aprel kuni “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universitetida bo‘lib o‘tadi.
Juma, 19 Fevral 2021 11:17
“Eng chiroyli nutq” tanlovi
Sizlarni o‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeini tubdan oshirish hamda 2020-yil 29-dekabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Oliy Majlisga qilgan Murojaatnomasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti talabalari orasida o‘zbek tilida o‘tkaziladigan eng chiroyli nutq so‘zlash bo‘yicha tanlovda ishtirok etishga taklif etamiz.
O‘zingizni notiqlik san’ati ustasi sifatida sinab ko‘ring!
Tanlovda nutqlar quyidagi mezonlar asosida baholanadi:
1) Mavzuning dolzarbligi;
Tanlov ishtirokchisi sifatida ro‘yxatdan o‘tish uchun ma’lumotlaringizni (F.I.SH., telefon raqamingiz) va tayyorlagan videoroligingizni 2021-yil 15-martgacha quyidagi manzilga yuborishingiz mumkin: +998915446204 (Telegram).
Tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi 2021-yil 30-mart kuni “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universitetida bo‘lib o‘tadi.
Joriy yilning 16-fevral kuni Amerika Qo‘shma Shtatlarining O‘zbekistondagi elchixonasi jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha elchining maslahatchasi Aleksis L.Sallivan “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universitetiga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida idoralararo turizm sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha bir qator masalalar muhokama qilindi. Elchixona universitet uchun AQShning turli yetakchi universitetlari, yirik sayyohlik kompaniyalari bilan hamkorlik qilishda amaliy ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi. Tashrif davomida Aleksis L. universitetning unikal aqlli kampusi bilan tanishdi.
Natijada, “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti ma’muriyati va O‘zbekistondagi AQSh elchixonasi vakili turizm va ta’lim sohasidagi qo‘shma faoliyatni faollashtirish to‘g‘risida qaror qabul qilishdi.
Sizga mamnuniyat bilan ma’lum qilamizki, 2021-yil 25-26-mart kunlari “Ipak yo‘li” Turizm xalqaro universitetida “O‘zbekistonda maxsus Nish (Niche) turizmini rivojlantirish istiqbollari” mavzusida onlayn xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tadi.
Batafsil
Joriy yilning 4-fevral kuni PechaKucha doirasidagi “Eng yaxshi taqdimotlar va jamoat oldida nutq so‘zlash” tanlovi bo‘lib o‘tdi. Ta’kidlash joizki, tanlovda 30 dan ortiq talabgorlar ishtirok etib, o‘z taqdimotlarini 20 soniyadan 20 ta slayd (20x20) formatida taqdim etdilar.
Tanlov keskin raqobat muhitida oʻtdi, bu esa qatnashchilarning yuqori darajadagi tayyorgarligini yana bir bor isbotlaydi. Hakamlar hay’ati taʼkidlaganidek, tanlov qatnashchilari orasida eng yaxshilarini tanlash, albatta, qiyin vazifa bo‘ldi.
Bugun, 11-fevral kuni universitet tarixida ilk bora o‘tkazilgan PechaKucha doirasidagi “Eng yaxshi taqdimotlar va jamoat oldida nutq so‘zlash” tanlovi g‘oliblarini tantanali taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Tanlov g‘oliblariga 1-o‘rin uchun planshet, 2-o‘rin – smartfon va 3-4-o‘rinlar – simsiz garnitura bilan taqdirlandi.
Shuni ta’kidlash joizki, birinchi PechaKucha tanlovi universitetimiz iqtidorli va istiqbolli talaba-yoshlarga boy dargoh ekanligini yana bir bor isbotladi. Shundan kelib chiqib, bu kabi tanlovlarni o‘tkazish yuksak samara berish, talabalarga bundanda ko‘proq intilishiga turtki bo‘lishi shubhasiz.

Материалы отфильтрованы по дате: февраля 2021
26 февраля текущего года в Университете Инха в Ташкенте состоялся Международный образовательный форум, посвященный актуальным вопросам внедрения зарубежного опыта в образовательный процесс в Узбекистане.
На форуме приняли участие руководители министерств и ведомств нашей страны, ректоры международных и отечественных университетов, а также основатель Research Support Center, советник ректора Международного университета туризма «Шелковый путь» - Оспанова Алия.
Так, Оспанова Алия отметила, что проведение данного форума является стратегически важным, актуальным и необходимым своевременным решением. В концепции Президента от 11 июля 2019 года ПП-4391 «О мерах по внедрению новых принципов управления в систему высшего и среднего специального образования» Республики Узбекистан до 2030 года была подчеркнута необходимость трансформации в системе высшего образования, а также поэтапный переход высших учебных заведений на кредитно-модульную систему.
Сегодня внедрение информационных технологий, является важным концептуальным моментом, для того чтобы кредитно-модульная система начала работать, необходимо внедрить новые учебно-технические методы для удобства каждого студента.
Стоит отметить, что Международный образовательный форум организован в рамках реализации Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по внедрению новых принципов управления в высшее и среднее специальное образование» от 11 июля 2019 года УП-5763.
24 февраля 2021 года в Международном университете туризма “Шелковый путь” для профессорско-преподавательского состава кафедры «Узбекского языка и литературы и социальных наук» был проведен онлайн семинар-тренинг на тему: “Learning and Teaching Uzbek Through Deep Approach”. Координатором данного проекта является д.ф.н. Дильноза Хасилова, представитель Центра английского языка Университета Вайоминга (США).
На семинаре Дильноза Хасилова поделилась своими знаниями и опытом обучения узбекскому языку граждан зарубежных стран. Затем на основе модульного контекста, посвященного обычаям, истории, культуре, традициям узбекского народа, она представила результаты своего методического опыта по популяризации узбекского языка в мире, обучению иностранных студентов языку на основе модели IAPI, созданной в результате педагогического исследования. Она отметила, что с помощью таких методов, как привлечение студентов к учебным проектам по актуальным темам, демонстрации результатов проекта в различных аудио и видеоуроках, можно еще больше повысить их любовь к узбекскому языку.
Кроме того, при Университете Вайоминга создан клуб «Друзья узбекского языка». Основной целью клуба является предоставление дополнительной информации о языке, культуре и истории нашей страны всем участникам, желающим изучать узбекскую культуру.
По итогам семинара были высказаны конкретные предложения по реализации проектов развития узбекского языка в сотрудничестве с Университетом Вайоминга.
В целях реализации Меморандума о взаимоотношении между Соединенными Штатами и Узбекистаном “О сотрудничестве в сфере высшего образования и академических исследований”, подписанным в мае 2018 года в Вашингтоне и Постановления Президента №2909 от 20 апреля 2017 года «О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования» и других нормативных актов в сфере образования, Международный университет туризма “Шёлковый путь” посетила делегация из Посольства США в Узбекистане.
В рамках визита глава представительства Американского совета по международному образованию (American Councils for International Education Уильям О'Роарк, координаторы Музаффар Наджимходжаев и Малика Муйдинова подробно ознакомили с основными образовательными и научными направлениями, а также с целым рядом программ образовательного обмена. Эти программы, разработанные как для студентов, так и для кандидатов на получение высших учёных степеней, а также для профессорско-преподавательского состава вузов.
Мардонов Диёр, студент второго курса группы «Mantour-119» Международного университета туризма «Шелковый путь», трудится над проектом «Беспилотного туристического электромобиля с искусственным интеллектом» собственного изобретения.
Следует отметить, что данное изобретение пока не имеет аналогов в Узбекистане. Ожидается, что этот проект принесет положительные результаты для устойчивого развития туризма в нашей стране.
Желаем удачи и успехов нашему молодому изобретателю!
Дорогие студенты!
В целях более широкого представления национальных ценностей и повышения престижа и статуса исторического наследия Узбекистана, а также обеспечения реализации задач, поставленных в Послании Президента Республики Узбекистан. Ш.М.Мирзиёева Олий Мажлису от 29 декабря 2020 года, приглашаем вас принять участие в конкурсе «Почитание национальных ценностей», который будет проводиться на государственном языке.
Насколько хорошо вы знакомы с общечеловеческими и национальными ценностями? Как вы считаете, насколько важно в современном мире информационных технологий чтить национальные ценности?
Испытайте себя!
Работы будут оцениваться по следующим критериям:
1) Актуальность выбранной темы;
2) краткое, ясное и эффективное выражение независимых аналитических взглядов;
3) творческая демонстрация вербальных или невербальных коммуникативных навыков;
4) представление выступления в виде видеоролика на 4-6 минут.
Для регистрации в качестве участника конкурса просим предоставить ваши данные (Ф.И.О., номер телефона) до 20 апреля 2021 года по адресам:
Награждение победителей состоится 23 апреля 2021 года в Международном университете туризма «Шелковый путь».
Пятница, 19 февраля 2021 11:17
Конкурс «Самая красивая речь»
В целях повышения престижа и статуса узбекского языка как государственного, а также обеспечения реализации задач, поставленных в Послании Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева Олий Мажлису от 29 декабря 2020 года, приглашаем вас принять участие в конкурсе на самое красивое выступление на узбекском языке.
Попробуйте себя в роли мастера публичных выступлений!
Выступления на конкурсе будут оцениваться по следующим критериям:
1) актуальность выбранной темы;
4) выступление в виде видеоролика на 4-6 минут.
Чтобы зарегистрироваться в качестве участника, вы можете отправить свою информацию (Ф.И.О., номер телефона) и свое видео до 15 марта 2021 года по следующему адресу: +998915446204 (Telegram).
Награждение победителей состоится 30 марта 2021 года в Международном университете туризма «Шелковый путь».
Вторник, 16 февраля 2021 17:36
A representative of the US Embassy visited the University
Категория Медиа
16 февраля текущего года, советник посла по связям с общественностью посольства Соединённых Штатов Америки в Узбекистане Алексис Л. Салливан посетила Международный университет туризма «Шелковый путь».
В ходе визита стороны обсудили ряд вопросов по реализации совместных проектов в сфере туризма. Так, Посольство выразило готовность организовать для университета «Шелковый путь» партнерские отношения с различными американскими университетами, крупными туристическими компаниями мирового класса. В ходе визита, Алексис Л. Была ознакомлена с уникальным смарт-кампусом университета.
Администрация Международного университета туризма «Шелковый путь» и представитель Посольства США в Узбекистане пришли к решению об активизации совместной деятельности в сфере туризма и образования.
Мы рады вам объявить о том, что 25-26 марта 2021 года в Международном университете туризма «Шёлковый путь» намечено проведение международной научно-практической конференции на тему: «Перспективы развития специального Нишевого туризма в Узбекистане».
Подробнее
4 февраля текущего года, прошел первый конкурс на лучшие презентации и публичные выступления в рамках PechaKucha. Стоит отметить, что на конкурсе приняли участие более 30 претендентов, которые представили свои презентации по заявленному регламенту: 20 слайдов по 20 секунд.
Конкурс прошел в атмосфере жесткой конкуренции, что в лишний раз доказывает высокий уровень подготовки конкурсантов. Как отметила судейская коллегия, выбрать лучших – стала по-настоящему трудной задачей.
Сегодня, 11 февраля, состоялась торжественная церемония награждения победителей первого в истории университета конкурса на лучшие презентации и публичные выступления в рамках PechaKucha. Победителям были вручены памятные призы: планшет (1-место), смартфон (2-место) и беспроводная гарнитура (3 и 4 места).
Планируется проведение целого ряда подобных конкурсов, так как первый доказал, что наш вуз обладает невероятной базой талантливых и перспективных студентов.