“Toza qo‘llar” va gigiyena madaniyatini oshirishga bag‘ishlangan tadbir tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2025-yil 19-sentabrdagi 02/15-1/2-12-sonli topshiriq xati va 2025-yil 22-sentabrdagi 370-sonli buyrug‘i hamda ushbu hujjatlar asosida universitet rektorining 2025-yil 23-sentabrdagi 204-sonli buyrug‘i ijrosini ta’minlash maqsadida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida talaba-yoshlar uchun “Toza qo‘llar – sog‘lom hayot garovi” mavzusida 6-oktabr kuni davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda talabalar gigiyena madaniyatini shakllantirish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, atrof-muhitni asrash va ekologik madaniyatni yuksaltirish kabi muhim mavzular yuzasidan atroflicha ma’lumotlarga ega bo‘lishdi.
Davra suhbatida gigiyenaga amal qilish nafaqat shaxsiy salomatlikni saqlash, balki jamiyatda sog‘lom muhitni shakllantirishga xizmat qilishi ta’kidlandi. Tadbir doirasida talabalarga “Toza qo‘llar” dasturining mazmun-mohiyati, uning “O‘zbekiston–2030” strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan islohotlardagi o‘rni haqida ham tushunchalar berildi. Universitetda yil davomida ushbu yo‘nalishda muntazam ravishda turli targ‘ibot-tashviqot ishlari olib borilmoqda.

Проведено мероприятие, посвящённое «Чистым рукам» и повышению культуры гигиены
Во исполнение письма-распоряжения Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан № 02/15-1/2-12 от 19 сентября 2025 года и приказа № 370 от 22 сентября 2025 года, а также на основании приказа ректора университета № 204 от 23 сентября 2025 года, 6 октября в Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» была организована круглая дискуссия для студентов на тему: «Чистые руки — залог здоровой жизни».
В ходе мероприятия студенты получили подробную информацию по таким важным темам, как формирование культуры гигиены, пропаганда здорового образа жизни, охрана окружающей среды и повышение экологической культуры.
Было подчеркнуто, что соблюдение гигиены способствует не только сохранению личного здоровья, но и формированию здоровой среды в обществе. В рамках мероприятия студентам также были представлены основные цели и содержание программы «Чистые руки», а также её значение в проводимых реформах в рамках стратегии «Узбекистан–2030». В университете на протяжении всего года продолжается активная просветительская и агитационная работа в этом направлении.