“Talabalar iqlim himoyasi yo‘lida”
2026-yil 20-may kuni “Ipak yo‘li” тurizm va мadaniy мeros хalqaro universitetining “Tillar va Global Tadqiqotlar” kafedrasi tomonidan 2-bosqich Xalqaro munosabatlar yo‘nalishi talabalari uchun “Barqaror rivojlanish maqsadlari” fani doirasida tarixiy Afrosiab hududida ekologik tozalash aksiyasi tashkil etildi.
“Talabalar iqlim himoyasi yo‘lida” mavzusi ostida tashkil etilgan ushbu tashabbus yoshlar orasida ekologik madaniyat, fuqarolik mas’uliyati va barqaror rivojlanish g‘oyalarini targ‘ib qilishga qaratildi. Tadbir davomida talabalar chiqindilarni yig‘ish, hududni tozalash hamda atrof-muhitni muhofaza qilish va jamiyat faolligining Barqaror rivojlanish maqsadlariga (SDGs) erishishdagi ahamiyati haqida fikr almashdilar.
Mazkur aksiya yoshlarning madaniy meros obyektlarini asrash va yanada toza hamda barqaror kelajakni yaratishdagi faol rolini namoyon etdi. Talabalar kichik mahalliy tashabbuslar ham mas’uliyat, hamkorlik va yetakchilik orqali global ijobiy o‘zgarishlarga xizmat qilishi mumkinligini ta’kidladilar.

«Студенты за защиту климата»
20 мая 2026 года кафедрой Языков и глобальных исследований Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» в рамках курса «Цели устойчивого развития» для студентов 2 курса направления Международные отношения была организована экологическая акция по уборке территории исторического поселения Afrasiab.
Инициатива, организованная под названием «Студенты за защиту климата», была направлена на продвижение экологической культуры, гражданской ответственности и идей устойчивого развития среди молодежи. В ходе мероприятия студенты собирали мусор, очищали общественные территории, а также обсуждали важность защиты окружающей среды и общественной активности для достижения Целей устойчивого развития (SDGs).
Данная акция продемонстрировала активную роль молодежи в сохранении объектов культурного наследия и создании более чистого и устойчивого будущего. Студенты подчеркнули, что даже небольшие локальные инициативы могут способствовать позитивным глобальным изменениям через ответственность, сотрудничество и лидерство.