Samarqandda O‘zbekiston va Yaponiya rektorlari forumi bo‘lib o‘tmoqda
Bugun, 30-oktabr kuni, Samarqand Davlat universitetida O‘zbekiston va Yaponiyaning nufuzli oliy ta’lim muassasalari rektorlari, fan arboblari hamda mutaxassislari ishtirokida beshinchi O‘zbekiston–Yaponiya rektorlari forumi o‘z ishini boshladi.
Forumning ochilish marosimida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov, Yaponiya Ta’lim, madaniyat, sport, fan va texnologiyalar vaziri o‘rinbosari Hiroshi Masuko, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev (onlayn tarzda), Yaponiya Respublikasining O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Kenji Hirata, shuningdek, Nagoya universiteti prezidenti Naoshi Sugiyama ishtirok etib, so‘zga chiqishdi.
Tadbirda ikki davlat o‘rtasidagi ilm-fan, ta’lim va innovatsiyalar sohasidagi hamkorlikning yuksak natijalari, qo‘shma ilmiy loyihalar va akademik almashinuv dasturlarining muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani alohida ta’kidlandi.
Samarqandda o‘tayotgan mazkur nufuzli anjuman ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stlik rishtalarini yanada mustahkamlash, ilm-fan va ta’lim sohasida o‘zaro hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qiladi.

В Самарканде проходит форум ректоров Узбекистана и Японии
Сегодня, 30 октября, в Самаркандском государственном университете начал свою работу пятый Форум ректоров Узбекистана и Японии с участием ректоров, учёных и специалистов престижных высших учебных заведений обеих стран.
На церемонии открытия форума выступили министр высшего образования, науки и инноваций Узбекистана Кунгратбой Шарипов, заместитель министра образования, культуры, спорта, науки и технологий Японии Хироси Масуко, первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Узбекистана Содик Сафоев (онлайн), чрезвычайный и полномочный посол Японии в Узбекистане Кэндзи Хирата, а также президент Университета Нагоя Наоши Сугияма.
В ходе мероприятия было отмечено, что сотрудничество двух стран в сфере науки, образования и инноваций достигло значительных результатов, успешно реализуются совместные научные проекты и программы академического обмена.
Этот авторитетный форум, проходящий в Самарканде, способствует дальнейшему укреплению дружеских связей между двумя странами и выводу взаимного сотрудничества в области науки и образования на новый уровень.