“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida giyohvandlik va narkojinoyatga qarshi targ‘ibot tadbiri bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-noyabrdagi “Aholi salomatligi va millat genofondini giyohvandlik va narkojinoyatlardan samarali himoya qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-207-sonli Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida profilaktik tadbir tashkil etildi.
"Giyohvandlik va narkojinoyatlarni oldini olish" mavzusida o‘tkazilgan ushbu uchrashuvda universitet profilaktika inspektori S.Isakulov 1-kurs talabalari bilan muloqot qildi. Tadbir davomida talabalarga quyidagi muhim masalalar bo‘yicha batafsil ma’lumotlar berildi:
Giyohvandlik va uning salbiy oqibatlari: Giyohvandlik vositalari hamda psixotrop moddalarning inson salomatligi, ruhiyati va kelajagiga yetkazadigan zararlari.
Qonunchilikdagi javobgarlik: Narkotik vositalarning noqonuniy muomalasi va tarkatish bilan bog‘liq jinoyatlar uchun belgilangan huquqiy oqibatlar.
Kiber-xavfsizlik va hushyorlik: Internet va ijtimoiy tarmoqlar orqali yoshlarni turli noqonuniy guruhlarga jalb qilish tuzoqlaridan ogoh bo‘lish qoidalari.
Uchrashuv so‘ngida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga profilaktika inspektoridan batafsil javoblar olishdi. Yoshlarni ushbu illatga qarshi murosasiz bo‘lishga hamda bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishga chaqirildi.

В Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» прошло агитационное мероприятие против наркомании и наркопреступности
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан № УП-207 от 3 ноября 2025 года «О комплексных мерах по эффективной защите здоровья населения и генофонда нации от наркомании и наркопреступлений» в Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» было организовано профилактическое мероприятие. На встрече, проведённой на тему «Предупреждение наркомании и наркопреступлений», инспектор по профилактике университета С. Исакулов провел беседу со студентами 1-го курса. В ходе мероприятия студентам была предоставлена подробная информация по следующим важным вопросам: Наркомания и её негативные последствия: Вред, наносимый наркотическими средствами и психотропными веществами здоровью, психике и будущему человека. Ответственность по законодательству: Правовые последствия, установленные за преступления, связанные с незаконным оборотом и распространением наркотических средств. Кибербезопасность и бдительность: Правила соблюдения бдительности во избежание уловок по вовлечению молодёжи в различные незаконные группы через интернет и социальные сети. В завершение встречи студенты получили от инспектора по профилактике подробные ответы на интересующие их вопросы. Молодёжь призвали быть нетерпимыми к этому пороку и содержательно проводить своё свободное время.