Raqamli ta'lim texnologiyalar va masofaviy ta'lim markazi
Markaz o‘zining faoliyatini va rivojlanishini yaratilayotgan dasturiy hamda multimediya mahsulotlari va boshqa mahsulotlar, ko‘rsatilayotgan xizmat va ish turlari bo‘yicha rivojlanish istiqbollarni rejalashtiradi, hamda markazning ishlab-chiqarish, ijtimoiy va material-texnik bazasini kengaytirishni belgilaydi.
Ko‘rsatiladigan xizmat va ish turlari bo‘yicha buyurtmachilar, hamda texnikaviy resurslarni va qurilmalarni yetkazib beruvchilar bilan munosabatlarni shartnoma asosida olib boradi.
Markaz xo‘jalik subyektlari va fizik shaxslar buyurtmalarini O‘zbekiston Respublikasi qonunlarida va “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Nizomida ko‘rsatilgan tartibda shartnoma asosida bajarishi mumkin.
Markazning boshqa tashkilotlar, korxonalar, fizik va yuridik shaxslar bilan xo‘jalik faoliyati barcha sohalar bo‘yicha shartnoma asosidagi o‘zaro munosabatlar yordamida o‘rnatiladi. Markaz O‘zbekiston Respublikasi qonuniga va “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Nizomiga zid bo‘lmasa, shartnoma predmetini, majburiyatlarni va xo‘jalik munosabatlarini boshqa shartlarini aniqlashda erkin tanlash huquqiga ega.
Markaz quyidagi faoliyat turlarini ko‘rsatadi:
Axborot marketingni tashkil etish
Kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash hamda malakasini oshirishning zamonaviy shakllarini yaratish va joriy qilish
Axborot texnologiyalar va multimedia tizimlari sohasidagi ishlarni oliy ta’lim va fani sohalariga tadbiq qilish
Masofaviy ta’lim va o‘qitishni rivojlantirish, uning didaktik va metodik ta’minotini tashkil etish, ma’ruzalarning elektron versiyalarini yaratish
Horijiy mamlakatlar va respublikadagi tashkilotlar, kutubxonalar, ilmiy tadqiqot institutlari, korxonalar va oliy o‘quv yurtlari bilan o‘zaro axborot aloqalarni ta’minlash
Internet tarmog‘i va elektron pochta xizmatlarini ko‘rsatish, aniq mavzular bo‘yicha ma’lumotlarni qidirish va ular joylashgan adreslarni taklif etish
Hisoblash texnikasi vositalariga, kompyuterlarga servis xizmatini tashkil etish, ularni ta’mirlash va modernizatsiyalash
Axborot-kompyuter tarmoqlari va tizimlarini loyihalashtirish, ishga tushirish va sozlash
Ma’lumotlarni yig‘ish, qayta ishlash bo‘yicha programma mahsulotlarini yaratish va joriy qilish
Ilmiy-tadqiqot, izlanish, loyihalash va eksperimental ishlarni tashkil qilish va o‘tkazish
Seminarlar, konferensiyalar, tadqiqotlar, ko‘rgazma, yarmarkalarni tashkil qilish va o‘tkazish
Markazning asosiy maqsad va vazifalari quyidagilardan iborat:
Kadrlar tayyorlash milliy dasturida ta’kidlab o‘tilgan masalalarni yechish uchun, “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti intellektual va axborot resurslarini muvofiqlashtirish
O‘quv jarayonini axborotlashtirish, ta’lim sohasida axborot marketing xizmatini rivojlantirish, yangi axborot texnologiyalarni va ilmiy-tadqiqot natijalarini o‘quv jarayoniga tadbiq qilish
O‘zbekiston Respublikasining yagona axborot ta’lim fazosini qo‘llab quvvatlash, iqtisodiy va ma’naviy tiklanishning asosiy faktorlari hisoblangan intellektual faoliyat bo‘yicha bilimlar, g‘oyalar, ilmiy va amaliy natijalarni erkin

Информация о деятельности Центра
Центр планирует свою деятельность и перспективы развития в отношении создаваемых программных и мультимедийных продуктов и других товаров, видов предоставляемых услуг и работ, а также определяет расширение производственной, социально-материально-технической базы Центра.
Он осуществляет отношения с заказчиками на виды предоставляемых услуг и работ, а также с поставщиками технических ресурсов и оборудования на договорной основе.
Центр может выполнять заказы от хозяйствующих субъектов и физических лиц на договорной основе в порядке, установленном законодательством Республики Узбекистан и Уставом Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь».
Экономическая деятельность Центра с другими организациями, предприятиями, физическими и юридическими лицами во всех областях осуществляется на основе договорных отношений. Центр имеет право свободно выбирать предмет договора, обязательства и другие условия хозяйствующих отношений при условии, что они не противоречат законодательству Республики Узбекистан и Уставу Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь».
Центр предоставляет следующие виды деятельности:
Организация информационного маркетинга
Создание и внедрение современных форм обучения, переподготовки и повышения квалификации кадров
Применение технологий информационных технологий и мультимедийных систем в высшем образовании и науке
Разработка дистанционного обучения и подготовки, организация его дидактического и методического обеспечения, создание электронных версий лекций
Обеспечение взаимного информационного взаимодействия с организациями, библиотеками, научно-исследовательскими институтами, предприятиями и высшими учебными заведениями зарубежных стран и республик
Предоставление услуг интернета и электронной почты, поиск информации по конкретным темам и предоставление адресов, где она находится
Организация обслуживания вычислительной техники, компьютеров, их ремонта и модернизации
Проектирование, запуск и настройка информационно-компьютерных сетей и систем
Создание и внедрение программных продуктов для сбора и обработки данных
Организация и проведение научно-исследовательских, проектных и экспериментальных работ
Организация и проведение семинаров, конференций, исследований, выставок, ярмарок
Основные цели и задачи Центра: Далее следует:
Координация интеллектуальных и информационных ресурсов Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» для решения задач, изложенных в Национальной программе подготовки кадров
Информатизация образовательного процесса, развитие информационно-маркетинговых услуг в сфере образования, применение новых информационных технологий и результатов научных исследований в образовательном процессе
Поддержка единого информационно-образовательного пространства Республики Узбекистан, свободного распространения знаний, идей, научных и практических результатов интеллектуальной деятельности, являющихся основными факторами экономического и духовного возрождения