Yangiliklar: Fevral 2022
Bugun, joriy yilning 28-fevral kuni “Ipak yo‘li” xalqaro turizm va madaniy meros universitetining majlislar zalida “Ekologiya va madaniy meros” mavzusidagi III Xalqaro ilmiy-amaliy onlayn konferensiyasi bo‘lib o‘tmoqda.
Bir kun davom etadigan xalqaro ilmiy-amaliy onlayn konferensiyadan ko‘zlangan asosiy maqsad unutilayotgan madaniy meros, atrof-muhitga ta’sir etuvchi muammolarni ko‘rib chiqish, shuningdek, ilmiy bilimlarni ommalashtirish, kasbiy kompetensiyalarni shakllantirish, yoshlar e’tiborini ilm-fanga, ekologiya va madaniy meros sohasida ijodkorlik va tadqiqot ishlariga jalb etishdan iborat.
Konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi, Amerika Qo‘shma Shtatlari, Xitoy Xalq Respublikasi, Yevropa davlatlari vakillari onlayn va oflayn tartibda faol ishtirok etib, o‘z navbatida, kelgusidagi tadbirlar, shuningdek, atrof-muhit va madaniy merosni yaxshilash uchun innovatsion texnologiyalar bo’yicha fikr, tajriba almashmoqdalar.
Anjumanda to‘plangan ulkan madaniy meros bugungi davr kishisining uni idrok etish va baholash qobiliyati bilan chambarchas bog‘liqligiga e’tibor qaratildi. Milliy o‘zlikni anglashning mazmun-mohiyati, semantik o‘zagi bo‘lgan tarix va madaniyat yodgorliklari tamaddunning buzg‘unchi unsurlaridan himoyalanmagandir. Boy tarixiy o'tmishi, murakkab buguni bo'lgan butun dunyo uchun bugungi kunda madaniy merosni tushunish muammosi, birinchi navbatda, madaniy jihatdan o'zini anglash muammosini hal qilish hayotiy ahamiyatga ega.
Ishtirokchilarning saralangan ishlari “Ipak yo‘li” universiteti veb-saytida joylashtiriladigan maqolalar to‘plamida chop etiladi, barcha maqolalarga DOI raqami beriladi.
Joriy yilning 28-fevral kuni Uxta davlat texnika universiteti (UDTU) delegatsiyasi “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetiga tashrif buyurdi. Mehmonlar tashrifining dastlabki daqiqalaridanoq universitetning “Smart Campus” dizayni ko‘lamini yuqori baholadilar. Ular uchun ekskursiya tashkil etilib, unda Buyuk ipak yo‘liga bag‘ishlangan ekspozitsiyalarga alohida e’tibor qaratildi. Mehmonlar Osiyo tarixi, madaniyati va merosiga oid nodir nashrlarni o‘z ichiga olgan ultrazamonaviy kutubxonaga ham alohida e’tibor qaratildi va mehmonlar uni noyob adabiyotlar bilan to‘ldirishga va’da berishdi.
Uchrashuvda USTU va Ipak yoʻli universiteti oʻrtasida taʼlim sohasidagi hamkorlik, turizm sohasida Rossiya-Oʻzbekiston munosabatlarini rivojlantirish, shuningdek, universitetlar oʻrtasidagi doʻstona munosabatlarni yanada rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash masalalarini muhokama qildilar.
Juma, 25 Fevral 2022 18:27
O‘zbekiston Respublikasi turizm va sport vazirligi
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti tanlov asosida ishga taklif qiladi
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti tanlov asosida Logistics the of tourist route fani, Travel Agency Operations and Management fani, Security system  management in tourism sphere fani, Data science and digital transformation fani, Tourism Law, Digital Fundamentals management theory fanlari bo‘yicha yuqori malakali mutaxassislarni ishga taklif qiladi:
Nomzodlarga quyiladigan talablar:
- nomzod tomonidan shaxsan ingliz, o‘zbek va rus tillarida tuzilgan  mehnat samaradorligi ko‘rsatkichi – KPI yoki CV;
- Ingliz, o‘zbek va rus tillarini mukkamal bilishi;
2017-yil 11-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Ta’lim muassasalarida chet tillarini o‘qitishning sifatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 610-son qarori talablariga muvofiq Davlat test markazi tomonidan taqdim etilgan chet tilini bilish darajasi (B2 va undan yuqori bo‘lgan) to‘g‘risidagi sertifikatga yoki unga tenglashtirilgan ingliz tilini bilish darajasini belgilovchi hujjat (IELTS–6.5, TOEFL 575, xorijda ta’lim olgan va dars bergan mutaxassislarga til bilish sertifikati);
• ta’lim sohasida eng kamida 3 yil tajribaga ega bo‘lishi;
• kompyuter texnikasini yaxshi egallashi;
• o‘z mutaxassisligini mukkammal bilishi;
• soha bilan bog‘liq hujjatlarni yurita olishi;
• zarurat tug‘ilganda xizmat safarlariga chiqishi;
• shaxsiy fazilatlardan: shijoatlilik, faollik, mas’uliyatlilik, qat’iyatlilik, sobitqadamlik talab etiladi.
O‘z navbatida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti nomzodlarga:
barqaror oylik maoshi (oylik ustama haqi bilan);
istiqbolli karerani nazarda tutgan mehnat faoliyatini;
xorij davlatlariga xizmat safarlarini taklif qiladi.
Ish  tartibi: dushanbadan jumaga qadar (09:00 dan 18:00 gacha).
Tanlov mudati: 2022 yil 10 mart kuniga qadar
Nomzodlar Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. va Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.  elektron manziliga quyidagi ma’lumotlarni yuborishi kerak :
O‘zbek yoki (rus), ingliz tilidagi KPI va CV
Juma, 25 Fevral 2022 10:22
Jamiyatda AYOL: muammo va yechimlar
“ Xotin-qizlar huquqlari bo‘yicha dolzarb ikki oy ” shiori ostida joriy yilning  24-fevral kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Xotin-qizlar kengashi raisi M.Abbasova tomonidan universitetda faoliyat yuritayotgan Tozalik uchun mas‘ul xodimalar (farroshlar) bilan  “Jamiyatda ayol: myammo va yechimlar” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Tadbir xotin-qizlar kengashi raisi M. Abbasovaning O’zbekiston Respublikasi Prezidenti farmonida ilgari surilgan ”Inson qadri uchun”  tamoyili to’g’risida ayniqsa bugungi kunda jamiyatimizda uchrab to‘rayotgan zo‘ravonlik kabi  noxush holat va uni bartaraf etishda barcha birdek birlashishi,  xotin-qizlar huquqlari kamsitilishining  barcha shakllariga barham berish, imkon qadar bunday holatlarga yo’l qo’ymaslik zarurligi haqidagi ma’ruzasi bilan ochildi.
Ayollarning mehnatga oid huquqlari bo’yicha universitet Kasaba uyushmasi raisi S. Matlabov so‘zga chiqib, mamlakatimizda huquqiy islohotlar shiddat bilan amalga oshirilayotganligini so‘nggi yillarda normativ-huquqiy hujjatlarga inson va uning manfaatlarini himoya qilishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar mazmun-mohiyatidan ham ko‘rish mumkinligini ta’kidlab o’tdi. Zero, qonunlar jamiyat hayoti va demokratik taraqqiyot negizidir. Qonunlar, avvalo, jamiyat hayotining asosini yaratib, davlat va xalq manfaatlariga xizmat qiladi.
“Baxtli yashash – o‘ziga sadoqatli bo‘lish”  haqida universitet psixologi D.Turdiyeva so’zga chiqdi. “Hayotda ish va majburiyatlar shunchalik ko‘pki, hatto vaqtning o‘tgani ham bilinmaydi. Bunday notinchlikda hissiy va ma'naviy ahvol haqida osongina unutish mumkin. Lekin baxtli inson bo‘lish uchun doimo o‘sish va o‘zgarish zarurdir. Shuning uchun, siz o‘zingiz va hayotingizga nisbatan yaxshi munosabatda bo‘lish uchun 16 ta oddiy qoidalarga rioya qilishga harakat qiling”. Yig‘ilishda ushbu qoidalar bo’yicha suhbatlashildi.
Universitetning Turizm menejmenti fakulteti boshlig’i R.Toshniyozova “Xotin-qizlar huquqlari davlat himoyasida” mavzusidagi ma’ruzasida xotin-qizlarning huquq va erkinliklarini himoya qilish masalasiga  davlatimizda alohida e'tibor qaratilayotganini ta’kidladi. Mamlakatimiz Xotin-qizlar huquqlari kamsitilishining barcha shakllariga barham berish to'g'risidagi, Xotin-qizlarning siyosiy huquqlari to'g'risidagi, Bir xil qiymatga ega bo'lgan mehnat uchun erkaklar va xotin-qizlarni rag'batlantirish to'g'risidagi, Onalikni muhofaza qilish to'g'risidagi konvensiyalarga, Pekin platformasi va Harakatlar rejasi kabi xalqaro hujjatlarga qo'shilganligi haqidagi ma’lumotlarni keltirib o’tdi.  Shuningdek, universitetning tozalikka mas’ul xodimalarning mehnatini qadrlash uchun fakultet boshlig’i sifatida barcha ta’lim olayotgan talabalar hamda faoliyat yuritayotgan o’qituvchilarga murojaat qilib, osoyishtalik va obodonchilik, gigiyenik-sanitariyaga barcha birdek mas’ulligini ta’kidladi.
Ma'lumki, 2021-yil 18-oktabr kuni, Samarqand shahar kunida Prezident maktabining tantanali ochilishi bo'lib o'tgan edi. Prezident maktablari O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil, 20-fevraldagi "Prezident maktablarini tashkil etish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qaroriga muvofiq tashkil etilib, iste'dodlarni “kashf etish” hamda bo'lajak liderlarini tayyorlash tizimini yaratishga qaratilgan.
Joriy yilning 24 fevral kuni Turizm va madaniy meros vazirligi hamda "Ipak yo'li" universiteti vakillari Prezident maktabiga tashrif buyurdilar. Ushbu uchrashuvda talabalarni universitet faoliyati, turizm va kadrlar tayyorlash sohasida amalga oshirilgan ishlar, shuningdek, Samarqand shahrida kelgusida bo'lib o'tadigan xalqaro tadbirlar bilan tanishtirdilar.
"Ipak yo'li" universiteti Birinchi prorektori J.Eltazarov o’quvchi yoshlar bilan muloqot chog’ida  ta’kidlaganidek, maktab o‘quvchilari uchun oliy o‘quv yurti va kelajak kasbini tanlash eng mas’uliyatli qarorlardan biridir. Ayni paytda universitetda bakalavriat va magistratura yo‘nalishlarida turizm sohasi uchun eng zarur zamonaviy mutaxassisliklar bo‘yicha kadrlar tayyorlanmoqda. Prezident maktablarining bitiruvchilari Yurtboshimizning tashabbusi bilan 2018-yilda tashkil etilgan Markaziy Osiyoda turizm sohasi uchun kadrlar tayyorlaydigan birinchi oliy ta’lim muassasasi -“Ipak yo‘li” Turizm va madaniy meros universiteti talabalari safidan o’rin oladilar deb umid qilamiz.
Yig‘ilishda Turizm va madaniy meros universiteti ilm-fan va ta’lim  boshqarmasi boshlig‘i A.Eshtaev nazariya va amaliyot o‘rtasida integratsion aloqalarni yo‘lga qo‘yish, turizm sohasida innovatsion loyihalarni amalga oshirish, ilm-fan va ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish g‘oyat muhim ekanini ta’kidladi, Prezident maktabi o’quvchilariga o’qish va izlanishlarida muvaffaqiyatlar tiladi..
Uchrashuv so‘ngida mehmonlar va o‘quvchilar o‘rtasida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi va Prezident maktabi kutubxonasiga kitoblar sovg‘a qilindi. Shuningdek, maktab o’quvchilariga -“Ipak yo‘li” Turizm va madaniy meros universiteti Smart Campusi faoliyati bilan yaqindan tanishish hamda kutubxonaning kitob fondida to‘plangan noyob kitoblar to‘plamini namoyish etish maqsadida ushbu OTMni ziyorat qilish taklif etildi.
XX asrning ikkinchi yarmida dunyo tarixiy va madaniy yodgorliklarni, tabiiy obyektlarni muzeylashtirish, yangi turdagi muzeylarni yaratish va muzeylarga tashrif buyuruvchilar bilan ishlashning yangi shakllarini izlash davri kirdi. Zamonaviy muzey - bu dunyoning o'ziga xos mini-modeli bo'lib, u odamga haqiqiy dunyoda harakat qilishga yordam beradi. XXI asr boshlarida muzeyning shaxsni tarbiyalash va ta’lim berishdagi ahamiyati tobora ortib bormoqda. Muzeyning yuqoridagi jihatlarini o‘rganish bilan muzeyshunoslik shug‘ullanadi. Ma’lumki, muzey ashyolarini o‘rganish jarayonida arxeologiya, paleografiya, etnografiya, numizmatika, sfragistika, adabiyotshunoslik va san’atshunoslik metodlaridan foydalaniladi. Muzey ashyolarini restavratsiya qilish va asrab-avaylashda tabiiy fanlarda qo’llaniladigan usullardan, masalan, rentgenografiya, spektrografiyadan foydalaniladi. Psixologiya va pedagogikaga oid usullardan ekspozitsiya va ko‘rgazmalar yaratishda, madaniy-ma’rifiy tadbirlarning turli shakllarini tashkil etishda, muzey tomoshabinlarini o‘rganishda foydalaniladi.
2021-yilda “Ipak yo‘li” xalqaro turizm va madaniy meros universitetida “Muzeyshunoslik” nomi bilan yangi yo‘nalish ochildi. Shu munosabat bilan universitet rektori A.Abduhakimov ko‘magida kutubxona fondi har oy muzeyshunoslikka oid turli nashrlar bilan to‘ldirilib borilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o’rinbosari, Turizm va madaniy meros vaziri, “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti rektori A.Abduhakimov ta’kidlaganidek: “Muzeyshunoslik – bu rivojlanayotgan ilmiy soha bo’lib,  insonning voqelikka nisbatan o‘ziga xos munosabatini hamda  ushbu munosabat natijasida yuzaga kelgan muzey fenomenini tadqiq etadi, muzey ashyolari orqali ijtimoiy ahamiyatga ega axborotni saqlash va uzatish jarayonlarini, shuningdek, muzey faoliyatini rivojlantirishni hamda uning asosiy yo‘nalishlarini o‘rganadi”.
Kutubxona peshtaxtalarida talabalarimiz muzeyshunoslikka oid sezilarli darajada kengaygan tematik nashrlarni topishlari mumkin bo’lib, ushbu kitoblar, nafaqat, umumiy nazariy muammolarni, ekspozitsiya va fond ishi masalalarini, shuningdek, muzeylarning marketing va reklama siyosatini, muzeylarning turizm biznesi bilan aloqalarini, muzey ishiga eng yangi axborot texnologiyalarini joriy etish kabi mavzularni ham o’z ichiga olgan.
Chorshanba, 23 Fevral 2022 10:40
Hurmatli talabgorlar! Mustaqil izlanuvchilikka qabul qilish bo‘yicha imtihonlar sanasi va vaqti ma’lum bo‘ldi:
• Mustaqil izlanuvchilikka mutaxassislik fanlaridan imtihon 2022- yilning 28-fevral kuni soat 14:30 dan 15:30 gacha suhbat shaklida universitetning 218-xonasida
• chet tili (ingliz tili) bo‘yicha imtihon suhbat shaklida shu kuni soat 16:00 dan 17:00 gacha universitetning 218-xonasida o‘tkaziladi.
Mustaqil izlanuvchilikka
Imtihonlar
Sanasi va vaqti
Joyi
Mutaxassislik fanlari
28-fevral kuni soat 14:30 dan 15:30 ga qadar (suhbat shaklida)
218-xona
Chet tili (ingliz tili)
28-fevral kuni soat 16:00 dan 17:00 gacha (suhbat shaklida)
Joriy yilning 22-fevral kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti anjumanlar zalida 2022-yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan Shanxay hamkorlik tashkiloti Sammitiga tayyorgarlik masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishni viloyat hokimining o‘rinbosari Rustam Qobilov olib bordi. Davlatimiz Rahbari O‘zbekistonning ShHTga raisligi bilan bog‘liq barcha tadbirlarni o‘tkazishga puxta tayyorgarlik ko‘rish vazifasini qo‘ygani ma’lum qilindi. Shu munosabat bilan Turizm va madaniy meros vazirligi huzurida oliy ta’lim muassasalari rahbarlari, Turizm va madaniy meros bosh boshqarmasi mas’ul xodimlari, umumiy ovqatlanish sohasi, mehmonxonalar, shuningdek, turizm sohasi vakillari hamda logistika kompaniyalaridan iborat maxsus shtab tashkil etildi. Rejaga ko‘ra, ular xalqaro sammit ishtirokchilari va mehmonlariga xizmat ko'rsatishda bevosita ishtirok etadilar.
Uchrashuv davomida tomonlar har bir hududda volontyorlar guruhlarini tashkil etish, xizmat ko‘rsatuvchi xodimlarni qayta tayyorlash bo‘yicha o‘quv qo‘llanmalar ishlab chiqish masalalarini muhokama qilishdi. Yig‘ilish ishtirokchilari o‘rtasida Samarqand  mamlakatimizning sayyohlik poytaxti va sayyohlik markazi hamda Markaziy Osiyo mintaqasida turistik hab ekanligini isbotlash uchun yana bir imkoniyat yaratadigan ShHT Sammitiga barcha imkoniyatlardan foydalangan holda tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan qizg‘in muhokamalar bo’ldi,  tajriba almashildi.
Dushanba, 21 Fevral 2022 18:14
DIQQAT E’LON
“Yangi O‘zbekistonning iste’dodli yoshlari” nomli ilmiy-innovatsion ishlanmalar Respublika tanlovi
1. Tanlovga texnika va texnologiya axborot texnologiyalari, tibbiyot, qishloq va suv xo‘jaligi, arxitektura va qurilish sohalari bo‘yicha tadqiqotchilar tomonidan olib borilgan ilmiy izlanishlar natijalariga asoslangan innovatsion ishlanmalar (qurilma, asbob-uskunalar va boshqalar) qabul qilinadi.
2. Tanlovga taqdim etilayotgan ishlanmalarga quyidagi talablar qo‘yiladi:
- ilmiy yangiligi (qiyosiy tahlili);
- ishlanmaning dolzarbligi va qo‘llanish sohasi;
- texnik iqtisodiy tavsifi;
- ishlanmaga oid ilmiy ishlar ro‘yxati (mavjud bo‘lsa);
- ishlanmaning namuna nusxasi yoki innovatsion qurilma chizmalari taqdim etiladi;
3. Tanlovda 40 yoshgacha bo‘lgan talabgorlar, (talabalar, magistrantlar, doktorant, tadqiqotchilar hamda professor-o‘qituvchilar) ishtirok etishlari mumkin.
4. Tanlov materiallari o‘zbek va rus tillarida qabul qilinadi
5. Ilmiy-innovatsion ishlanmalar 2022-yilning 30-martgacha Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining Ilmiy-tadqiqot va innovatsion faoliyatni rivojlantirish boshqarmasiga (Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.  elektron manzili,: telegram 977463721) elektron shaklda taqdim etiladi.
6. Zarur hollarda ishlanmalarning nusxalari yoki qurilma namuna nusxalari bevosita innovatsion ishlanmalar Ilmiy-tadqiqot va innovatsion faoliyatni rivojlantirish boshqarmasiga topshirilishi mumkin.
Tanlov bo‘yicha qo‘shimcha savollar bo‘lsa Ilmiy-tadqiqot ishlari bo‘limiga murojaat qilishingiz mumkin.(215-xona)
Joriy yilning 21-25-fevral kunlari “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida yakuniy imtihonlar bo‘lib o‘tadi, unda o‘qituvchilar talabalarning fanlarni o‘zlashtirish sifatini baholashadi.
Talabalarga imtihonlardan muvaffaqiyatli o'tishlarini tilab qolamiz. Hurmatli talabalar, omad doimo siz tomonda bo'lsin!

Материалы отфильтрованы по дате: февраля 2022
Сегодня, 28 февраля текущего года, в актовом зале Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь», прошла III Международная научно-практическая онлайн конференция «Экология и культурное наследие».
Основной целью данной международной научно-практической онлайн конференции является рассмотрение забытого культурного наследия, проблем, влияющих на окружающую среду, а также активизирование работы по пропаганде научных знаний, формированию профессиональных компетенций, привлечению внимания молодежи к научному творчеству и исследовательской работе в сфере экологии и культурного наследия.
Активное участие в конференции, в формате онлайн и офлайн приняли представители таких стран как, Республика Узбекистан, Соединенные Штаты Америки, Китайская Народная Республика, страны Европы, которые в свою очередь поделились видением будущих событий, а также инновационными технологиями по усовершенстовованию экологии и культурного наследия.
В ходе конференции было обращенно внимание на соотнесение огромного накопленного культурного наследия с возможностями современного человека его воспринимать и оценивать. Памятники истории и культуры, являющиеся содержательным, смысловым ядром национального самосознания, беззащитны перед разрушительной стихией цивилизации. Для всего мира, имеющей богатое историческое прошлое, сложное настоящее, проблема осмысления культурного наследия сегодня жизненно важна, в первую очередь, для решения проблемы культурной самоидентификации.
Отобранные работы участников будут опубликованы в сборнике трудов, который будет размещен на сайте университета «Шелковый путь», всем статьям будет присвоен номер DOI.
28 февраля текущего года делегация Ухтинского государственного технического университета  (УГТУ), посетила Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь».
С первых минут посещения, гости высоко оценили масштабы проектирования «Смарт кампуса» университета. Для них была организована экскурсия, где особое внимание было уделено экспозициям, посвященным Великому Шелковому пути. Также гости ознакомились с  ультрасовременной библиотекой, где собраны редкие издания об истории, культуре и наследии Азии, которую в скором времени пообещали дополнить уникальной литературой.
В ходе встречи стороны обсудили сотрудничество в области образования УГТУ с университетом «Шелковый путь», развитие российско-узбекских отношений в сфере туризма, а также вопросы дальнейшего развития и поддержания дружественных отношений между вузами.
Пятница, 25 февраля 2022 18:27
E’LON!
O‘zbekiston Respublikasi turizm va sport vazirligi
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti tanlov asosida ishga taklif qiladi
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti tanlov asosida Logistics the of tourist route fani, Travel Agency Operations and Management fani, Security system  management in tourism sphere fani, Data science and digital transformation fani, Tourism Law, Digital Fundamentals management theory fanlari bo‘yicha yuqori malakali mutaxassislarni ishga taklif qiladi:
Nomzodlarga quyiladigan talablar:
- nomzod tomonidan shaxsan ingliz, o‘zbek va rus tillarida tuzilgan  mehnat samaradorligi ko‘rsatkichi – KPI yoki CV;
- Ingliz, o‘zbek va rus tillarini mukkamal bilishi;
2017-yil 11-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Ta’lim muassasalarida chet tillarini o‘qitishning sifatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 610-son qarori talablariga muvofiq Davlat test markazi tomonidan taqdim etilgan chet tilini bilish darajasi (B2 va undan yuqori bo‘lgan) to‘g‘risidagi sertifikatga yoki unga tenglashtirilgan ingliz tilini bilish darajasini belgilovchi hujjat (IELTS–6.5, TOEFL 575, xorijda ta’lim olgan va dars bergan mutaxassislarga til bilish sertifikati);
• ta’lim sohasida eng kamida 3 yil tajribaga ega bo‘lishi;
• kompyuter texnikasini yaxshi egallashi;
• o‘z mutaxassisligini mukkammal bilishi;
• soha bilan bog‘liq hujjatlarni yurita olishi;
• zarurat tug‘ilganda xizmat safarlariga chiqishi;
• shaxsiy fazilatlardan: shijoatlilik, faollik, mas’uliyatlilik, qat’iyatlilik, sobitqadamlik talab etiladi.
O‘z navbatida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti nomzodlarga:
barqaror oylik maoshi (oylik ustama haqi bilan);
istiqbolli karerani nazarda tutgan mehnat faoliyatini;
xorij davlatlariga xizmat safarlarini taklif qiladi.
Ish  tartibi: dushanbadan jumaga qadar (09:00 dan 18:00 gacha).
Tanlov mudati: 2022 yil 10 mart kuniga qadar
Nomzodlar Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript. va Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.  elektron manziliga quyidagi ma’lumotlarni yuborishi kerak :
O‘zbek yoki (rus), ingliz tilidagi KPI va CV
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti
24 февраля текущего года под девизом «Актуальные два месяца по правам женщин» председатель Женского совета Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» М.Аббасова провела беседу с сотрудниками вуза (обслуживающий персонал) на тему «Женщины в обществе: проблемы и решения».
В ходе встрече, председатель университетского профсоюза по трудовым правам женщин С. Матлабов отметил, что в нашей стране активно проводятся правовые реформы, в последние годы в нормативно-правовые акты вносятся изменения и дополнения, направленные на защиту человека и его интересов.
Психолог университета Д.Турдиева выступила с речью на тему «Счастливая жизнь - уверенность в своих силах» отметила, что в жизни так много всего нужно сделать, что трудно сказать. В такой суматохе можно легко забыть об эмоциональном и духовном состоянии. Но чтобы быть счастливым, нужно постоянно расти и меняться. Итак, постарайтесь следовать 16 простым правилам, чтобы иметь хорошее отношение к себе и своей жизни.
Также во время встречи, декан факультета «Менеджмент туризма» университета «Шелковый путь» Р. Ташниёзова в своем докладе на тему «Права женщин под защитой государства» отметила, что государство уделяет особое внимание защите прав и свободе женщин. Также была дана информация о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин в нашей стране, о политических правах женщин, о поощрении мужчин и женщин за равноценный труд, о конвенции об охране материнства, о международных документах, как Пекинская платформа и План действий.
Она также обратилась ко всем студентам и преподавателям в качестве руководителя факультета с благодарностью за работу сотрудников, отвечающих за чистоту университета, подчеркнув, что все в равной степени несут ответственность за мир и благополучие.
Как известно, 18 октября 2021 года в Самарканде состоялось торжественное открытие Президентской школы, приуроченное ко Дню города. Президентские школы создаются в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева «О мерах по образованию Президентских школ» от 20 февраля 2019 года и направлены на создание системы по управлению талантами и подготовки будущих лидеров страны.
Так, 24 февраля текущего года представители Министерства туризма и культурного наследия и университета «Шелковый путь» посетили Президентскую школу, дабы ознокомить учеников с деятельностью университета  и проделанной работе в области туризма и подготовки кадров, а также о предстоящих событиях, которые ожидаются в  городе Самарканд.
Как отметил, Первый проректор Ж.Элтазаров, выбор вуза и будущей профессии является одним не из лёгких решений для школьников. В настоящее время по направлениям бакалавриата и магистратуры в университете подготавливается кадры по самым необходимым современным специальностям для сферы туризма. Также, было упомянуто, что университет «Шелковый путь», образованный в 2018 году по инициативе Президента, считается первым в Центральной Азии высшим учебным заведением по подготовке кадров для туристической сферы.
В ходе встречи, Начальник управления подготовки кадров и содействия развитию науки в сфере туризма А.Эштаев отметил, что очень важно налаживать интеграционные связи между теорией и практикой, реализовывать инновационные проекты в сфере туризма, а также развивать науку и научные исследования в сфере туризма.
В конце встречи, прошел открытый диалог  между гостями и учениками, в ходе которого были  подарены книги библиотеке Президентской школы. Также, ученики школы были приглашены в университет туризма «Шелковый путь», дабы ознакомиться с деятельностью Smart Campus, а также показать уникальную коллекцию книг, собранный в книжном фонде библиотеки.
Во второй половине ХХ в. мир вступил в полосу «музейного бума», характеризующегося музеефикацией памятников истории и культуры, природных объектов, созданием новых видов музеев, поиском новых форм работы с посетителями. Современный музей представляет собой своеобразную минимодель мира, которая помогает человеку ориентироваться в реальном мире. В начале ХХI столетия роль музея в образовании и воспитании человека становится все более значимой. Изучением вышеперечисленных аспектов деятельности музея занимается музееведение. Как известно, в процессе исследования музейных предметов употребляются методы археологии, палеографии, этнографии, нумизматики, сфрагистики, литературоведения и искусствоведения. В ходе реставрации и консервации музейных предметов используются методы естественных наук, например, рентгенография, спектрография. Методы психологии и педагогики находят применение при создании экспозиций и выставок, в различных формах культурно-образовательной деятельности, при изучении музейной аудитории.
В 2021 году в Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» открылось новое направление - «Музееведение».
В связи с этим, при поддержке ректора университета А.Абдухакимова, фонд библиотеки ежемесячно пополняется различными изданиями книг по музееведению. Как подчеркнул Премьер-министр, Министр туризма и культурного наследия Республики Узбекистан, Ректор университета «Шелковый путь» А.Абдухакимов: «Музееведение-это формирующаяся научная дисциплина, изучающая специфическое музейное отношение человека к действительности и феномен музея, порожденный этим отношением; исследующая процессы сохранения и трансляции социально значимой информации посредством музейных предметов, а также развитие музейной деятельности и основные ее направления» .
На полках библиотеки студенты могут найти тематические публикации по музееведению, которые значительно расширились и включают не только общетеоретические проблемы, вопросы экспозиционной и фондовой работы, но и маркетинговую и рекламную политику музеев, взаимосвязь музеев с туристическим бизнесом, внедрение новейших информационных технологий в музейное дело.
Среда, 23 февраля 2022 10:40
Уважаемые кандидаты! Объявлена дата вступительных экзаменов для самостоятельного соискательства:
- Экзамены для самостоятельного соискательства по специальности будут проводиться 28 февраля 2022 года с 14:30 до 15:30 (в форме собеседования) в аудитории 218,
- экзамен по иностранному языку (английский) (в форме собеседования) в тот же день с 16:00 до 17:00 в аудитории 218.
Самостоятельное соискательство
Экзамен
Дата и время
Аудитория
По специальности
28-февраля 2022 г с 14:30 до 15:30 (в форме собеседования)
218
Иностранный язык (английский)
28-февраля 2022 г. с 16:00 до 17:00 (в форме собеседования)
Сегодня, 22 февраля 2022 года, в конференц-зале Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» состоялось совещание по вопросам подготовки города Самарканд к саммиту Шанхайской организации сотрудничества 2022 года.
Совещание провел заместитель хокима области Рустам Кобилов. Было озвучено, что Главой государства поставлена задача начать тщательную подготовку к проведению всех мероприятий, связанных с председательством Узбекистана в ШОС. В связи с этим при Министерстве туризма и культурного наследия был создан специальный штаб, в состав которого вошли  руководители высших учебных заведений, ответственные работники Главного управления туризма и культурного наследия, представители сферы общественного питания, гостиниц, а также логистических компаний, которые в дальнейшем примут непосредственное участие в обслуживании  участников и гостей международной конференции.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы организации групп волонтеров по каждому направлению, а так же были разработаны учебные пособия по переподготовке кадров сферы обслуживания.
Среди участников заседания шли активные дисскуссии и обмен мнениями по лучшей подготовке Саммиту ШОС, который предоставляет Самарканду и самаркандцам еще один шанс доказать, что наш город является туристической сталицей страны и туристическим хабом центральноазиатского региона.
• На конкурс принимаются инновационные разработки (устройства, оборудование и т.д.), основанные на результатах научных исследований, проведенных исследователями в области инженерных и информационных технологий, медицины, сельского и водного хозяйства, архитектуры и строительства.
• К представляемым работам предъявляются следующие требования:
- Научная новизна (сравнительный анализ);
- актуальность разработки и область применения;
- технико-экономические характеристики;
- перечень научных работ по разработке (при наличии);
- образец конструкции или чертежи инновационного устройства.
• В конкурсе могут принять участие исследователи в возрасте до 40 лет.
• Материалы на конкурс принимаются на узбекском и русском языках.
• Научные и инновационные разработки представляются в Управление исследований и развития инновационной деятельности Министерства высшего и среднего специального образования до 30 марта (адрес электронный почты: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript., телеграмма: 97-746-37-21).
• При наличии возможности рабочие чертежи и эскизы могут быть представлены непосредственно в Отдел исследований и развития инновационной деятельности.
Если у вас возникнут какие-либо дополнительные вопросы, обратитесь в Отдел науки (215 кабинет).
С 21 по 25 февраля текущего года  в Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» будут проходить «Final exams», во время которых, преподователи смогут оценить качество усвоения студентами материалов и дать им свою оценку.