Yangiliklar: Noyabr 2022
Joriy yilning 30 noyabr kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetiga Samarqand shahar xalq ta'limi bo'li tasarrufidagi  57 - umumta’lim maktabining 10 va 11 sinf bitiruvchi o’quvchilari tashrif buyurishdi.
Ekskursiya davomida o'quvchilarga o‘quv-ishlab chiqarish kompleksiga kiruvchi mehmonxona xona namunalari, bar-restorani, ilg‘or texnologiyalar bilan jihozlangan 250 kishiga mo‘ljallangan konferens-zali, kafeteriy usulida qayta ta’mirlangan oshxonasi, sport zali, shuningdek va kutubxona namoyish etilib, batafsil ma’lumotlar berildi.
Ссылка для онлайн-регистрации и подробная информация о курсе доступны по адресу: https://www.itecgoi.in/stream_list Кандидат должен представить надлежащим образом заполненную физическую копию / печатную копию заявления не позднее, чем за 15 дней до начала курса.
Seshanba, 29 Noyabr 2022 10:00
2022 yil 26-noyabr kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti huzuridagi iqtisodiyot fanlari bo‘yicha ilmiy darajalar beruvchi DSc.33/01.02.2022.I.145.01 raqamli Ilmiy Kengashda Qo‘ziboyev Boxodir Azzamboy o‘g‘lining “Hududlarda inklyuziv turizmni rivojlantirishning istiqbollari” mavzusidagi 08.00.17 – “Turizm va mehmonxona faoliyati ixtisosligi bo‘yicha falsafa doktori (PhD) darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasining himoyasi universitetning katta anjumanlar zalida bo‘lib o‘tdi
Seshanba, 29 Noyabr 2022 09:57
2022-yil 25-noyabr kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti, iqtisodiyot fanlari bo‘yicha ilmiy darajalar beruvchi DSc.33/01.02.2022.I.145.01 raqamli Ilmiy Kengash qoshidagi Ilmiy Seminarda Samarqand iqtisodiyot va servis instituti mustaqil izlanuvchisi Samiyev Siroj Saitovichning 08.00.17 –“Turizm va mehmonxona faoliyati (iqtisodiyot fanlari) ixtisosligi bo‘yicha “O‘zbekistonda hududiy ishbilarmonlik turizmni rivojlantirish yo‘llari” mavzusida falsafa fanlari doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasi muhokamasi bo‘lib o‘tdi
Har yili 1 dekabr sanasi an’anaviy ravishda “OITSga qarshi butunjahon kurash kuni” sifatida nishonlanadi. Bu sanada OITS bilan og‘riganlarni qo‘llab-quvvatlash, xastalik alomatlari, undan saqlanish bo‘yicha ogohlikni oshirish masalalariga keng jamoatchilik e’tiborini qaratish maqsad qilinadi. “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida  “OITSni yo‘q qilish va pandemiyani to‘xtatish” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda Viloyat OITSga qarshi kurash markazi uslubiy prafilaktik va epidemiyaga qarshi  ishlarni tashkillashtirish bo‘limi sanitariya vrachi A.U.Jo‘rayev, Yoshlar bilan mahallaby shlash a tadbirlar bo‘limi xodimlari va talaba-yoshlar ishtirok etdi.
▪️ OITS sababsiz uzoq davom etuvchi yo‘tal, qisqa vaqt ichida keskin ozib ketish, harorat sababsiz ko‘tarilishi, uzoq vaqt ich ketishi (diareya), og‘iz bo‘shlig‘i va turli a’zolar yallig‘lanishi, xavfli o‘smalar rivojlanishi kabi belgilar bilan namoyon bo‘ladi. Bu surunkali tarzda kechuvchi tizimli xastalik. U faqat bitta organni zararlaydi, deb tushunish xato. Organizmning viruslar bilan mahv etilishi natijasida immun tizimi o‘z vazifasini bajara olmaydi, natijada inson har qanday tashqi ta’sirga sezuvchan bo‘ladi, oddiy kasalliklarni ham og‘ir kechiradi. Organizmning kurashuvchanligi yo‘qolgani bois yondosh kasalliklar rivojlanib boraveradi. Tadbirda mutaxassislar mazkur kasallikning kelib chiqish sabablari, yuqish holatlari hamda unga qarshi kurashishning samarali yo‘llari haqida ma’ruza qildilar. Shuningdek, mavzu doirasida savol-javoblar ham bo‘lib o‘tdi.
FGBOU VO Ufa davlat neft texnika universitetimaktab o‘quvchilari, kollej va oliy o‘quv yurtlari talabalari, bakalavriat va magistratura talabalari uchun “Mening kasbim: turizm va mehmondo‘stlik sanoati – 2022” xalqaro ilmiy-ijodiy ishlar va loyihalar tanlovini o‘tkazmoqda.
Tanlov ikki bosqichda bo‘lib o‘tadi:
1. Sirtqi bosqich – ishtirokchilar tanlovda ishtirok etish uchun ariza (talablarga muvofiq) 2022-yil 23-noyabrgacha yuboradilar.
2. Yuzma-yuz bosqich - loyihalar taqdimoti.
Ushbu bosqich 2022-yil 6-dekabrda Boshqirdiston Respublikasi, Ufa  Chernishevskiy ko‘chasi 145, 511-auditoriya. manzilida bo‘lib o‘tadi. Yuzma-yuz bosqich uchun arizalar va materiallar to‘plami 2022-yil 3-dekabrgacha qabul qilinadi.
Tanlov natijalariga ko'ra tanlov materiallarining elektron to‘plami nashr etiladi.
Turizm sohasidagi ilmiy-tadqiqot ishlari natijalarini o‘z ichiga olgan materiallar tanlov materiallari to‘plamiga nashr qilish uchun qabul qilinadi (ular www.elibrary.ru veb-saytida joylashtirish bilan RSCI tizimiga kiritiladi).
To‘plam tanlov ishtirokchilariga arizada ko‘rsatilgan elektron pochta manzillariga yuboriladi.
Elektron to‘plamda materiallarni nashr etish bepul.
Tanlov uchun yuborilgan ilmiy ishlar 2022-yil 3-dekabrgacha quyidagi elektron pochta orqali qabul qilinadi: Kasbim 2022 Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.. Elektron xat mavzusiga “tanlov uchun maqola” deb yozishingiz kerak. Yuborilgan ishlar qabul qilinganligi to‘g‘risidagi ma'lumot 7 kun ichida elektron pochta manzilingizga yuboriladi. Tasdiqlanmagan bo‘lsa, maqola va arizani yana yuborishingizni so'raymiz.
Tanlovning tahririyat a’zolari mavzuga, asosiy mezonlarga, format talablariga va topshirish muddatlariga to‘g‘ri kelmagan ishlarni rad etish huquqiga egalar.
Tanlovda ishtirok etish bepul.
Xitoy elchixonasi tashabbusi bilan Xitoy tilini boshlangich darajada o’rganayotgan talabalar o’rtasidagi musobaqa g'oliblari uchun bir martalik grant e’lon qilindi. joriy yilning 14- noyabr kuni universitetimizning xitoy tili o’qituvchilari K. Baykabilov hamda O. Nabiev rahbarligida o’tkazilgan oraliq nazorat imtihon natijalariga ko’ra, xitoy tilini boshlang’ich darajada o’rganayotgan talabalar orasidan eng yaxshi natija ko’rsatgan uch nafar talaba aniqlab olindi. Ular Bakaeva Iroda (Guid 220), Akbar Khasanov (Tour 320), Yusupova Odinaxonlardir. 21-noyabr kuni o’qituvchi Baykabilov K. boshchiligida Toshkent shahridagi Xitoy elchixonasi tomonidan mazkur talabalarning har biriga bir martalik to’rt million so’m miqdoridagi rag’bat pullari to’lab berildi. Taqdirlash marosimi xitoy elchixonasi vakili Mr. Lou amalga oshirdi va talabalarning kelgusidagi o’qishlariga omad tiladi.
2022-yilning 24-noyabr kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida Madaniy meros menejmenti yo‘nalishi talabalari uchun vebinar bo‘lib o‘tdi. Ushbu vebinarning maqsadi talabalarning turizm sohasida madaniy merosni boshqarish bo'yicha ko'nikmalarini o'rganish va oshirishdan iborat.
Ushbu vebinar JICA homiyligida tashkil etildi. Vebinarda JICA direktorining bosh o‘rinbosari Yuka Asakava xonim, Teikyo universiteti dotsenti janob Yamada ishtirok etdi. U interaktiv tarzda talabalarga juda qiziqarli va mazmunli ma’ruza o‘tkazdi.
Mamlakatimiz Konstitutsiyasi qabul qilingan kunning 30 yillik bayramini keng nishonlash maqsadida 2022-yilning 5-dekabr kuni soat 10:00da Toshkent davlat yuridik universitetining Ixtisoslashtirilgan filialida “Konstitutsiya – mamlakat taraqqiyotining huquqiy poydevori” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyani o‘tkaziladi.
Ilmiy maqola va tezislaringizni 2022-yilning 20-dekabr kuniga qadar Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. eletron pochta manzili yoki https://t.me/Nozima_Mukhtorkhonovna telegram manzili orqali elektron shaklda yuborishingiz mumkin.
Qadriyatlar har bir millatning o‘tmishi, buguni va kelajagini oynadek ko‘rsatib turuvchi eng muhim omillardan biri.
Qadriyatlar har bir millatning o‘tmishi, buguni va kelajagini oynadek ko‘rsatib turuvchi eng muhim omillardan biri. Olimlar qadriyatlarni milliy, diniy, mahalliy, mintaqaviy va umuminsoniy kabi bir qator turlarga shartli bo‘ladilar.  Milliy qadriyatlar mahalliy va diniy qadriyatlarga, umuminsoniy qadriyatlar esa ko‘plab milliy qadriyatlarga tayanib shakllanadi va asrlar osha takomillashib boraveradi. Ammo bugungi tezkor globallashuv sharoitida ham o‘z milliy moddiy va ma’naviy boyliklarini asrab-avaylayotgan, boyitib rivojlantirayotgan har qanday millat o‘ziga xos an’analari, urf-odatlari va o‘lmas qadriyatlari bilan boshqa millatlardan ajralib turadi.
Tabiiyki, millatlarning bebaho qadriyatlari shunchaki bir-ikki yoki o‘n-yigirma yil ichida paydo bo‘lib qolmaydi. Chunki xalq diliga chuqur o‘rnashgan biror-bir muhim urf-odat, kiyim-kechak, kundalik hayot tarziga xos alohida “narsa”ning an’anaga, ayniqsa, qadriyatga aylanishi uzoq asrlarni talab qiladi. Yillar, asrlar davomida ma’lum bir qarash, odat, tushuncha, tajribalar shafqatsiz zamonlar, bir necha avlodlar sinovidan muvaffaqiyatli o‘tsagina yanada sayqal topadi, rivojlanadi, xalq hayotida o‘z o‘rnini egallaydi.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti “Madaniy meros” kafedasi katta o‘qituvchisi Odiljon Boynazarov tomonidan  madaniy meros yo‘nalishida tahsil olayotgan mahalliy va xorijiy magistrantlar uchun  Mid Term- imtihonlarini saralash bosqichini topshirish uchun, madaniy qadriyatlar bo‘yicha taqdimotlar tayyorlash  vazifasini berdi, magistrantlar bunga ijodiy yondashib, taqdimot - ko‘rgazma shaklida tashkil etildi.
Xorijiy magistrantlar tomonidan zamonlar baland-past dovonlaridan o‘tgan qadriyatlar, insonlarni tinchlik-totuvlikka, mehr-oqibatga, ezgulikka, hamjihatlikka chorlaydigan katta ma’naviy kuchga ega bo‘lgan sur’atlar ko‘rgazmasi tashkil etildi.
Mahalliy magistrantlar tomonidan esa turli millatning kundalik hayotida, madaniyati va ma’naviyatida, ongu shuurida, o‘zaro madaniy muloqotida, boshqalarga bo‘lgan munosabatida, har bir tashlagan qadamida o‘z ifodasini topgan qadriyatlar ko‘rgazmasi tashkil etildi.
Magistrantlar bu ko‘rgazma orqali, jamiyatda yuz berayotgan ijtimoiy-tarixiy hodisalarga turlicha munosabatda yondashish natijasida insonlarning dunyoqarashi, turmush tarzi, mentaliteti shakllanishi barobarida, milliy qadriyatlar ham takomillasha borishini ko‘rsatib berishdi.
Yoshlarimiz ko‘rgazmada har bir millatning tili, urf-odatlari, tarixi, madaniyati, an’analarini, barcha moddiy va ma’naviy boyliklarini, iqtisodiy, ijtimoiy-siyosiy hayotining barcha tomonlarini o‘z ichiga qamrab olishdi. Shu orqali, qadriyatlar millatlarning ma’naviy qiyofasi ekanligini yana bir bor e’tirof qilishdi. Ushbu kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan mamlakatimiz mustaqillikga erishgach zahmatkash xalqimizning tarixiy xotirasini, qadimgi urf-odatlari, an’analari, qadriyatlarini tiklash va e’zozlash, muqaddas qadamjolarni asl holiga qaytarish bo‘yicha ko‘plab ishlarni  amalga oshirishmoqda. O‘qituvchilarimiz bu jarayonda faqat tubjoy aholisininggina tili, dini va qadriyatlarini tiklash, rivojlantirish bilan cheklanilmasdan, shu yurtda istiqomat qiluvchi yuzdan ortiq millat va elatlarning ham nodir qadriyatlari kamol topishiga ham alohida e’tibor qaratishmoqda. Ta’lim jarayonida esa, talabalarga qadriyatlar xalqimizning bebaho boyligi, jamiyatimiz, millatimiz, davlatimiz taraqqiyotining asosiy omillaridan biri ekanligini o‘rgatishmoqda. Shuningdek, yoshlarimizga azal-azaldan xalqimizga xos bo‘lgan milliy qiyofani shakllantiruvchi mardlik, tantilik, mehmondo‘stlik, saxovatpeshalik, o‘zaro hurmat, birodarlik, bag‘ri kenglik, mehribonlik kabi betakror fazilatlar,  har bir talaba  tomonidan amalda e’zozlanishi, asrab-avaylanishi, ijobiy jihatlar qo‘shib boyitilishi, rivojlantirilishi baxtli kelajagimiz uchun eng muhim shartlardan ekanligi o‘rgatilmoqda.
Ushbu ko‘rgazmani yuqori saviyada tashkil qilgan barcha magistrantlarimizga o‘z minnatdorchiligimizni bildirib qolamiz!

Материалы отфильтрованы по дате: ноября 2022
30 ноября текущего года Международный университет туризма и культурного наследия “Шелковый путь” посетили учащиеся 10 и 11 класса государственной общеобразовательной школы № 57 города Самарканда.
Во время экскурсии школьники ознакомились с учебным процессом, посетили уникальный учебно-производственный комплекс, в состав которого входят гостиничные номера, бар-ресторан; конференц-зал, оснащенный передовыми технологиями; университетскую столовую, выполненную в стиле кафетерия; универсальный спортивный зал и уникальную библиотеку.
Ссылка для онлайн-регистрации и подробная информация о курсе доступны по адресу: https://www.itecgoi.in/stream_list Кандидат должен представить надлежащим образом заполненную физическую копию / печатную копию заявления не позднее, чем за 15 дней до начала курса.
Вторник, 29 ноября 2022 10:00
2022 yil 26-noyabr kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti huzuridagi iqtisodiyot fanlari bo‘yicha ilmiy darajalar beruvchi DSc.33/01.02.2022.I.145.01 raqamli Ilmiy Kengashda Qo‘ziboyev Boxodir Azzamboy o‘g‘lining “Hududlarda inklyuziv turizmni rivojlantirishning istiqbollari” mavzusidagi 08.00.17 – “Turizm va mehmonxona faoliyati ixtisosligi bo‘yicha falsafa doktori (PhD) darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasining himoyasi universitetning katta anjumanlar zalida bo‘lib o‘tdi
Вторник, 29 ноября 2022 09:57
2022-yil 25-noyabr kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti, iqtisodiyot fanlari bo‘yicha ilmiy darajalar beruvchi DSc.33/01.02.2022.I.145.01 raqamli Ilmiy Kengash qoshidagi Ilmiy Seminarda Samarqand iqtisodiyot va servis instituti mustaqil izlanuvchisi Samiyev Siroj Saitovichning 08.00.17 –“Turizm va mehmonxona faoliyati (iqtisodiyot fanlari) ixtisosligi bo‘yicha “O‘zbekistonda hududiy ishbilarmonlik turizmni rivojlantirish yo‘llari” mavzusida falsafa fanlari doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasi muhokamasi bo‘lib o‘tdi
Ежегодно 1 декабря традиционно отмечается «Всемирный день борьбы со СПИДом». В этот день он призван привлечь внимание общественности к вопросам поддержки больных СПИДом, информирования о симптомах заболевания, его профилактики. В Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему «Устранение  СПИДа и прекращение  пандемии».
В нем приняли участие санитарный врач отдела методической профилактики и организации противоэпидемической работы Областного центра по борьбе со СПИДом Джураев А.У., сотрудники отдела мероприятий с молодежью, студенты.
СПИД проявляется такими симптомами, как длительный беспричинный кашель, резкое похудание за короткий промежуток времени, беспричинное повышение температуры, длительная диарея, воспаление полости рта и различных органов, развитие злокачественных новообразований, опухоли. Это хроническое системное заболевание. Ошибочно думать, что он повреждает только один орган. В результате поражения организма вирусами иммунная система не может выполнять свою задачу, в результате человек становится чувствительным к любому внешнему воздействию, страдает даже от простых заболеваний. Из-за потери сопротивляемости организма продолжают развиваться сопутствующие заболевания. На мероприятии специалисты выступили с докладом о причинах возникновения этого заболевания, его передаче и эффективных способах борьбы с ним. В рамках темы также состоялась беседа на интересующие студентов вопросы.
ФГБОУ ВО Уфимский государственный нефтяной технический университет проводит международный конкурс научно-творческих работ и проектов для школьников, студентов колледжей и высших учебных заведений, магистрантов и аспирантов «Моя профессия: индустрия туризма и гостеприимства – 2022».
Конкурс пройдёт в два этапа:
Заочный этап – участники направляют заявку на участие в конкурсе (в соответсвии с требованиями) до 23 ноября 2022 г.
Очный этап – презентация проектов.
Очень этап состоится 6 декабря 2022 г. по адресу: Республика Башкортостан, г. Уфа. Ул. Чернышевского, 145, ауд. 511. Сбор заявок и материалов на очный этап до 3 декабря 2022 года.
По итогам конкурса будет издан электронный сборник материалов конкурса.
К публикации в сборнике материалов конкурса (который будет включён в систему РИНЦ с размещением на сайте www.elibrary.ru) принимаются материалы, содержащие результаты научно-исследовательсокй работы в сфере туризма.
Сборник рассылается участникам конкурса на электронные адреса, указанные в заявке.
Публикация материалов в электронном сборнике является бесплатной.
Авторские материалы принимаются до 3 декабря 2022 года, по электронному адресу: Моя профессия 2022 Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.. В теме письма необходимо написать: «Статья на конкурсе». Информация о принятии материалов будет отправлена на ваш электронный адрес в течение 7 дней. В случае отсутсвия подтверждения просим вас отправить статью и заявку повторно.
Редколлегия оставляет за собой право отклонять материалы, которые не отвечают теме, ключевым критериям, требованиям по оформлению и срокам подачи.
Участие в конкурсе бесплатное.
По инициативе Посольства КНР объявлен разовый грант на конкурс среди студентов, изучающих китайский язык на начальном уровне. По результатам контрольного экзамена, проведенного 14 ноября преподаватели китайского языка нашего университета К.Байкабилова и О.Набиева опредилили трёх студентов, показавших лучшие результаты среди студентов, изучающих Китайский язык на начальном уровне. Это Бакаева Ирода (Гид 220), Акбар Хасанов (Тур 320), Юсупова Одинахон (Tour 120). 21 ноября под руководством преподавателя К.Байкабилова Посольство Китая в Ташкенте выплатило каждому из этих студентов поощрение в размере четырех миллионов сумов. На церемонии награждения присутствовал представитель посольства КНР мистер Лоу и пожелал студентам удачи в их будущей учебе.
24-ноября 2022 года в международном университете туризма и культурного наследия "Шёлковый путь" состоялся вебинар для студентов направлений Менежмента культурного наследия. Цель этого вебинара - изучить и улучшить навыки студентов в области управления наследием в туристическом секторе.
Этот вебинар организован при поддержке JICA. В вебинаре учавствовали старший заместитель директора JICA госпожа Юка Асакава, старший доцент Университета Тейкё господин Ямада . Он провёл студентам очень интересную и познавательную интерактивную лекцию.
Четверг, 24 ноября 2022 14:30
В целях празднования 30-летия принятия Конституции нашей страны 5 декабря 2022 года в 10:00 в Специализированном филиале Ташкентского государственного юридического университета состоится республиканская научно-практическая конференция на тему «Конституция – правовая основа развития страны».
Вы можете отправить свои научные статьи и тезисы в электронном виде до 20 декабря 2022 г. на адрес данной электронной почты Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript. или телеграм-адрес undefined.
Ценности являются одним из важнейших факторов, которые претендуют на то, чтобы играть роль прошлого, настоящего и будущего каждой нации. Ученые условно делят ценности на ряд типов, таких как национальные, религиозные, локальные, региональные и универсальные.  Национальные ценности формируются с опорой на местные и религиозные ценности, а общечеловеческие ценности формируются с опорой на многие национальные ценности и продолжают совершенствоваться на протяжении веков. Но даже в сегодняшних условиях стремительной глобализации любая нация, которая сохраняет, обогащает и развивает свои национальные материальные и духовные богатства, отличается от других наций своими уникальными традициями, обычаями и бессмертными ценностями.
Естественно, бесценные достояния для наций просто не появляются ни через год, ни через два, ни через десять, ни через двадцать. Потому что превращение отдельной "вещи", характерной для какой-то важной традиции, одежды, повседневного образа жизни, глубоко укоренившейся в народном языке, в традицию, особенно ценность, занимает много веков. С годами, столетиями определенный взгляд, привычка, понимание, переживания найдут, разовьются и займут свое место в жизни людей только в том случае, если они успешно пройдут испытание жестокими временами, несколькими поколениями.
Старший преподаватель кафедры "Культурное наследие" Международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь" Одилжон Бойназаров дал задание  подготовить презентации о культурных ценностях для отечественных и зарубежных магистрантов, обучающихся по направлению "Культурное наследие", для прохождения  промежуточных экзаменов. И, конечно же, студенты магистратуры университета отнеслись к этому серьезно и организовали это в виде презентации - выставки.
Иностранные магистранты организовали выставку ценностей, прошедших через взлеты и падения времени, обладающих большой духовной силой, призывающих людей к миру, добру, добру и согласию.    А нашими отечественными магистрантами была организована выставка ценностей, которая выражалась в повседневной жизни, культуре и духовности другой нации, сознании, взаимном культурном диалоге, отношении к другим, короче говоря, в каждом нашем шаге.
Посредством этой выставки  магистранты показали, что в результате иного подхода к социально-историческим явлениям, происходящим в обществе, национальные ценности также совершенствуются на уровне формирования мировоззрения, образа жизни, менталитета людей.