Yangiliklar: Noyabr 2021
2021-yil 29-noyabr kunlari Samarqand shahri “Ipakyo‘li” turizm va madaniy meros Xalqaro universiteti negizida “Rus tili va madaniyati zamonaviy ta’lim texnologiyalari e’tiborida” nomli ilk xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Ushbu konferensiya Rossiya Federatsiyasi Ta'lim vazirligi ko'magida tashkil etilgan bo'lib, unda Rossiya, O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Armaniston, Belarus, Estoniya, Finlyandiya, Slovakiya, Ispaniya, Sloveniya, Mo‘g‘uliston va boshqa mamlakatlardan kelgan ma’ruzachilar rus tilida ochiq ta'lim va rus tilini o'qitish markazlari, shuningdek, rus tilini chet tili sifatida o'qitishda innovatsion texnologiyalar yordamida eng yaxshi ko'nikmalar tashkil etish va faoliyat yuritish tajribasini taqdim etdilar.
Anjumanda “Xorijda rus o‘qituvchisi” va “Sinf!” dasturlari vakillari, Oliy ta’lim muassasalari va rus tilidagi ochiq ta’lim markazlari o‘qituvchilari, O‘zbekiston rus tili va adabiyoti o‘qituvchilari faol ishtirok etishdi. Davra suhbatlari va muhokama maydonchalarida rus tilini chet tili sifatida o‘qitishning zamonaviy innovatsion usullari, chet elda rus tili o‘qitishni tashkil etishdagi muvaffaqiyatli tajriba, madaniyatlararo o‘zaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Loyiha tashkilotchilari: Rossiya Federatsiyasi Ta'lim vazirligi,  F.M.Dostoevskiy nomidagi Omsk davlat universiteti(Rossiya, Omsk), “Ipak yo‘li” turizm хalqaro va madaniy meros universiteti (O‘zbekistonRespublikasi, Samarqand).
Loyiha hamkorlari: A.S.Pushkin nomidagi davlat rus tili instituti (Rossiya, Moskva).
Joriy yilning 27-noyabr kuni Xorvatiyaning Qozog'iston Respublikasidagi favqulodda va muxtor elchisi Refik Shabanovich rasmiy tashrif bilan “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida bo'ldi.
Uchrashuv davomida Janob Refik Shabanovich universitetning noyob aqlli kampusi va innovatsion kutubxonasi bilan tanishtirildi. Tomonlar turizm sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha bir qator masalalarni muhokama qilishdi. Xorvatiya elchixonasi “Ipak yo‘li” universiteti va Xorvatiyaning turli universitetlari bilan hamkorlikni rivojlantirish, jahon darajasidagi yirik sayyohlik kompaniyalari bilan hamkorlik qilish uchun sharoit yaratishga tayyorligini bildirdi. Tashrif so'ngida, janob Refik Shabanovich tomonidan universitet talabalari uchun mehmon ma'ruzasi o'tkazildi.
2021-yil 26-noyabr kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros Xalqaro universiteti 3- va 4-kurs talabalari Samarqand viloyatidagi “Mondelyuks” mebel fabrikasiga tashrif buyurishdi.  Talabalar uchun ekskursiya universitetning “Marketing” kursi o‘qituvchisi Bekzodjon Oblaqulov tomonidan tashkil etildi.
Fabrika xodimlari talaba-yoshlarni mahsulot sotish jarayonining asosiy bosqichlari, ya’ni buyurtma qabul qilishdan tortib, bozorga tayyor mahsulotni sotishgacha bo‘lgan jarayonlar bilan tanishtirib o'tdi.
Ekskursiya savdo markazidan boshlanib, ishlab chiqarilgan mebellar hamda qo‘lda yasalgan mebellarni ko‘zdan kechirish bilan davom etdi.
“Ipak yo‘li” xalqaro turizm va madaniy meros universiteti ma’muriyati universitet talabalari uchun o‘quv ekskursiyasi tashkil etgan Zarshed Ubaydullaev – Savdo markazi bosh menejeri va “Mondelux” mebel fabrikasining boshqa xodimlariga o‘z minnatdorchiligini bildirishdi.
Joriy yilning 27 noyabr kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish va ommaviy sportni yana-da rivojlantirishga qaratilgan “O‘zbekiston Respublikasi Turizm va sport vaziri Kubogi”  uchun musobaqalar bo‘lib o‘tadi.
Mazkur sport musobaqasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 30 oktyabrdagi “Sog‘lom turmush tarzini keng joriy etish va ommaviy sportni yana-da rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 6099-son Qarori, Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 19 noyabrdagi “Sog‘lom turmush tarzi va jismoniy faollikni oshirishni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 735-son Qarori ijrosini taʼminlash maqsadida, shuningdek, “O‘zbekiston yoshlari forumi-2021” oyligi eʼlon qilinganligi munosabati bilan tashkil etildi.
Qayd etish joizki, “O‘zbekiston Respublikasi Turizm va sport vaziri Kubogi” uchun turnir quyidagi yo‘nalishlarda tashkil etiladi:
- mini futbol;
- shaxmat;
- badminton;
- armrestling;
- kvest.
Tasdiqlangan jadvalga asosan, badminton musobaqalarida 18 nafar (10 nafar o‘g‘il va 8 nafar qiz), futbolda - 90, ​​shaxmatda - 20 (12 nafar o‘g‘il va 8 nafar qiz), armrestlingda - 25 (19 nafar o‘g‘il va 6 nafar qiz), kvestda - 21 (11 o‘g‘il va 10 qiz), jami 174 nafar talaba (shundan 32 nafari qizlar) jalb etildi.
Tanlovda Samarqand iqtisodiyot va servis instituti, Urganch davlat universiteti, Farg‘ona davlat universiteti, Buxoro davlat universiteti, Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti, Qarshi davlat universiteti, shuningdek, “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti talabalari ishtirok etishdi.
Jamoaviy sport va yengil atletika o‘yinlariga ixtisoslashtirilgan bolalar va o‘smirlar sport maktabi hududida (yopiq zalda) mini futbol bo‘yicha final bosqichi bo‘lib o‘tadi.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti binosida esa badminton, shaxmat, armrestling bo‘yicha final o‘yinlari o‘tkaziladi.
Registon maydonida kvest bellashuvlari bo‘lib, unda universitet talabalari turli boshqotirma va mantiqiy topshiriqlar yechish uchun test sinovlaridan o‘tadi.
Sport musobaqalari yakunida “O‘zbekiston Respublikasi Turizm va sport vaziri Kubogi” dasturining rasmiy qismini O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari, Turizm va sport vaziri, "Ipak yo'li" turizm va madaniy meros xalqaro universiteti rektori Aziz Abduhakimovning   nutqi bilan taqdim etilgan barcha sport turlari bo‘yicha g‘oliblarni taqdirlash marosimi boshlanadi.
Taʼkidlash joizki, “O‘zbekiston Respublikasi Turizm va sport vaziri Kubogi”ning final bosqichi O‘zbekiston Respublikasi Turizm va sport vazirligi, Samarqand viloyat hokimligi hamda Samarqand viloyati Turizm va sport bosh boshqarmasi tashabbusi bilan o‘tkazilmoqda.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti tanlov asosida O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor yordamchisi, “Professional ta’lim muassalari bilan ishlash” bo‘limi boshlig‘i va yetakchi mutaxassisi, Maktab rahbari (Head of School), “Akademik rejalashtirish va rivojlantirish” bo‘limi boshlig‘i, “Menejment fanlar maktabi” mudiri, “Xalqaro hamkorlik” bo‘limi boshlig‘i va yetakchi mutaxassisi, “Ilmiy tadqiqotlar” bo‘limi boshlig‘i va yetakchi mutaxassisi hamda “Magistratura” bo‘limi bosh mutaxassisi lavozimlariga yuqori malakali mutaxassislarni ishga taklif qiladi:
Nomzodlarga qo‘yiladigan talablar:
- nomzod tomonidan shaxsan ingliz, o‘zbek va rus tillarida tuzilgan  mehnat samaradorligi ko‘rsatkichi – KPI yoki CV;
- Ingliz,o‘zbek va rus tillarini mukkamal bilishi;
Ilmiy darajaga ega bo‘lishi; (bo‘lim va maktab boshliqlari uchun)
2017-yil 11-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Ta’lim muassasalarida chet tillarini o‘qitishning sifatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 610-son qarori talablariga muvofiq Davlat test markazi tomonidan taqdim etilgan chet tilini bilish darajasi (B2 va undan yuqori bo‘lgan) to‘g‘risidagi sertifikatga yoki unga tenglashtirilgan ingliz tilini bilish darajasini belgilovchi hujjat (IELTS–6.5, TOEFL 575, xorijda ta’lim olgan va dars bergan mutaxassislarga til bilish sertifikati);
• ta’lim sohasida eng kamida 3 yil tajribaga ega bo‘lishi;
• kompyuter texnikasini yaxshi egallashi;
• o‘z mutaxassisligi va ingliz tilini mukkammal bilishi;
• soha bilan bog‘liq hujjatlarni yurita olishi;
• zarurat tug‘ilganda xizmat safarlariga chiqishi;
• shaxsiy fazilatlardan: shijoatlilik, faollik, mas’uliyatlilik, qat’iyatlilik, sobitqadamlik talab etiladi.
O‘z navbatida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti nomzodlarga:
barqaror oylik maoshi (oylik ustama haqi bilan);
istiqbolli karerani nazarda tutgan qiziqarli mehnat faoliyatini;
xorij davlatlariga xizmat safarlarini taklif qiladi.
Ish  tartibi: dushanbadan jumaga qadar (09:00 dan 18:00 gacha).
Tanlov mudati: 2021 yil 15 dekabr kuniga qadar
Nomzodlar Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. va Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.  elektron manziliga quyidagi ma’lumotlarni yuborishi kerak :
O‘zbek yoki (rus), ingliz tilidagi KPI va CV
2021-yil 26-noyabr kuni Samarqand shahrida "Ipak yo'li" xalqaro turizm va madaniy merosi universitetida "O'zbekistonda madaniy merosni barqaror boshqarish"mavzusida o'zbek-koreys simpoziumi bo'lib o'tdi.
Tadbir O'zbekiston sayyohlik va sport vazirligi, O'zbekiston madaniy merosi agentligi, R. Koreya madaniy merosi ma'muriyati va Koreya madaniy merosi fondi tomonidan tashkil etildi.
Simpozium turizm va sport vazirligi tomonidan Koreya Respublikasi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan "O'zbekistonda muzeyning salohiyatini oshirish va moddiy-texnik bazasini yaxshilash" loyihasining birinchi bosqichini yakunlashga bag'ishlangan.
Tadbirda O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari-turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov, madaniy meros ma'muriyati merosini targ'ib qilish byurosi Bosh direktori R. Koreya va Ken xun, Koreya madaniy meros jamg'armasi dasturi rahbari kim Dong xa va ODA madaniy meros bo'yicha bosh direktorining o'rinbosari jon Bamxvan, O'zbekiston muzey va galereyalari rahbarlari hamda sohaning yetakchi ekspertlari ishtirok etdilar.
Ma'lumot uchun: loyihaning birinchi bosqichi doirasida grant asosida 700 ming AQSh dollari miqdorida:
- O'zbekiston madaniyati tarixi davlat muzeyida arxeologik topilmalarni o'rganish va restavratsiya qilish bo'yicha zamonaviy laboratoriya tashkil etildi;
-soha mutaxassislari uchun mahorat saboqlari o'tkazildi va 95 ta eksponat ta'mirlandi;
- devor rasmlari namoyish etilgan Afrosiyob muzeyidagi xona ta'mirlandi;
Shuningdek, dastur doirasida muzey eksponatlari va arxeologik topilmalarni tiklash va saqlash bo'yicha O'zbekiston mutaxassislari uchun zamonaviy o'quv qo'llanma ishlab chiqildi.
Simpozium mavzusi:
- O'zbekistonda muzey konservatsiyasini strategik rivojlantirish;
- Afrosiyob devor rasmlarini qazish va ilmiy tahlil qilish;
- Samarqand viloyati hududida madaniy meros obyektlarini ta'mirlash va boshqarish;
- Madaniy merosni barqaror saqlash maqsadida Koreya va O'zbekiston o'rtasidagi hamkorlik.
Simpozium doirasida koreyalik mutaxassislar bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan "muzey eksponatlari va arxeologik topilmalarni tiklash va rekonstruksiya qilish" ko'rgazmasining taqdimoti bo'lib o'tdi.
Hozirgi vaqtda turizm va sport vazirligi tomonidan Samarqand davlat muzey-qo'riqxonasi laboratoriyasiga arxeologik topilmalar tarkibi va tahlili x-ray uchun maxsus uskunalar yetkazib berish uchun qo'shimcha texnik yordam (taxminan 255 ming AQSh dollari) ajratish, shuningdek, 2022-2026 yillarga mo'ljallangan asosiy loyihaning II bosqichini (3,8 mln. AQSH dollari).
Bu yil “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida ilk marotaba "O'zbekiston Respublikasi turizm va sport vaziri Kubogi" sport musobaqalar tashkil etiladi, unda talabalar turli sport turlari bo‘yicha o‘z kuchlarini sinab ko‘rishlari mumkin.
Musobaqalar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tomonidan sport, ta’lim, madaniyat va tarbiya hamda yoshlar bo‘sh vaqtini o‘tkazishni tashkil etish uchun shart-sharoitlar yaratish borasida ilgari surilgan beshta tashabbusning amaliy ijrosini ta’minlash maqsadida O'zbekiston Respublikasi "yoshlar oyligi” doirasida o‘tkazilmoqda.
Ta'kidlash joizki, "O'zbekiston Respublikasi turizm va sport vaziri Kubogi" quyidagi yo'nalishlar bo'yicha tashkil etilgan:
- futbol;
Joriy yilning 26 noyabr kuni bo'lib o'tadigan "O'zbekiston Respublikasi turizm va sport vaziri Kubogi" doirasida "Ipak yo'li" turizm va madaniy merosi xalqaro universitetida ishchi guruh ishtirokida davra suhbati bo'lib o'tmoqda, unda musobaqani bevosita o'tkazish masalalari ko'rib chiqiladi:  ishtirokchilarni ro'yxatga olish va qur'a tashlash, musobaqani tantanali ravishda ochish tartibi, barcha sport turlari bo'yicha o'yin qoidalariga rioya etilishi nazorat qilinadi.
2021-yil 28-30-noyabr kunlari Samarqand shahri “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros Xalqaro universiteti negizida “Rus tili va madaniyati zamonaviy ta’lim texnologiyalari e’tiborida” nomli ilk xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tadi.
Ushbu konferensiya Rossiya Federatsiyasi Ta'lim vazirligi ko'magida tashkil etilgan bo'lib, unda Rossiya, O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Armaniston, Belarus, Estoniya, Finlyandiya, Slovakiya, Ispaniya, Sloveniya, Mo‘g‘uliston va boshqa mamlakatlardan kelgan ma’ruzachilar rus tilida ochiq ta'lim va rus tilini o'qitish markazlari, shuningdek, rus tilini chet tili sifatida o'qitishda innovatsion texnologiyalar yordamida eng yaxshi ko'nikmalar tashkil etish va faoliyat yuritish tajribasini taqdim etadilar.
Anjumanda “Xorijda rus o‘qituvchisi” va “Sinf!” dasturlari vakillari, Oliy ta’lim muassasalari va rus tilidagi ochiq ta’lim markazlari o‘qituvchilari, O‘zbekiston rus tili va adabiyoti o‘qituvchilari faol ishtirok etishi kutilmoqda. Ushbu tashkiliy qo'mitaga allaqachon 300 dan ortiq arizalar kelib tushgan, shuningdek masofaviy ishtirok etish uchun ham ko'plab tashabbus bildirilgan.
Davra suhbatlari va muhokama maydonchalarida rus tilini chet tili sifatida o‘qitishning zamonaviy innovatsion usullari, chet elda rus tili o‘qitishni tashkil etishdagi muvaffaqiyatli tajriba, madaniyatlararo o‘zaro hamkorlik masalalari muhokama qilinadi.
Konferensiya dasturi loyihaning veb-saytida joylashtirilgan: https://omsu.ru/science/nauchnaya-deyatelnost-v-omgu/rus-edu/edu_rus_uz/
Konferensiya materiallarining har biri nashr etiladi va keng pedagogik jamoatchilikka, ya'ni rus tili va rus madaniyatiga qiziqqan har bir kishi uchun ochiq bo'ladi.

Материалы отфильтрованы по дате: ноября 2021
Сегодня 29 ноября текущего года, на базе Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь», проходит I Международная научно-практическая конференция «Русский язык и культура в фокусе современных образовательных технологий», организованная при поддержке Министерства просвещения РФ.
Докладчики из России, Узбекистана, Киргизии, Казахстана, Армении, Республики Беларусь, Эстонии, Финляндии, Словакии, Испании, Словении, Монголии и других стран представили лучшие практики организации и функционирования Центров открытого образования на русском языке и обучения русскому языку, а также инновационные технологии в преподавании русского языка как иностранного.
Активное участие в конференции, в формате онлайн и офлайн приняли представители программ «Российский учитель за рубежом» и «Класс!», преподаватели вузов и центров открытого образования на русском языке, учителя русского языка и литературы Узбекистана.
Организаторами проведения данной конференции выступили: Министерство просвещения Российской Федерации, Омский государственный университет им. Ф.М. Достоевского (Россия, Омск), Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь».
Партнером проекта выступил Государственный институт русского языка им. А.С. Пушкина (Россия, Москва).
27 ноября текущего года Чрезвычайный и полномочный посол Хорватии в Республике Казахстан Рефик Шабанович с официальным визитом посетил Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь».
Во время встречи господин Р.Шабанович был ознакомлен с уникальным смарт-кампусом и инновационной библиотекой университета.  Был обсужден ряд вопросов по реализации совместных проектов в сфере туризма. Так, посольство выразило готовность организовать для университета «Шелковый путь» партнерские отношения с различными университетами Хорватии, крупными туристическими компаниями мирового класса. В конце своего визита, господин Р.Шабанович провел гостевую лекцию для студентов университета.
26 ноября 2021 года студенты третьего и четвертого курса Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» посетили мебельную фабрику «Mondelux» в Самаркандском районе. Экскурсию для студентов организовал Бекзоджон Облакулов, преподаватель курса «Маркетинг» в университете.
Сотрудники фабрики ознакомили студентов с аспектами основных этапов процесса продажи, начиная с принятия заказа и заканчивая процессом реализации готовой продукции на рынок.
Экскурсия началась в Торговом Центре. Затем студенты ознакомились с различными этапами производства мебели.
Администрация Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» благодарит Заршеда Убайдуллаева - главного Менеджера Торгового Центра и других сотрудников мебельной фабрики «Mondelux», которые организовали познавательную экскурсию для студентов университета.
27 ноября текущего года в университете «Шелковый путь» прошел «Кубок Министра туризма и спорта Республики Узбекистан», направленный на пропаганду здорового образа жизни и дальнейшее развитие массового спорта.
Данный спортивный турнир организован в целях обеспечения выполнения Указа Президента Республики Узбекистан №6099 от 30 октября 2020 года «О мерах по повсеместному внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта», Постановления Кабинета Министров №735 от 19 ноября 2020 года «О мерах по поддержке здорового образа жизни и повышение физической активности», а также в связи с объявлением в Республике Узбекистан месяца «Форум молодежи Узбекистана-2021».
Стоит отметить, что «Кубок Министра туризма и спорта Республики Узбекистан» организован по таким направлениям как:
- мини футбол;
- шахматы;
- бадминтон;
- армрестлинг;
- квест.
Согласно утвержденному плану-расписанию, 18 студентов приняли участие в соревнованиях по бадминтону (10 юношей и 8 девушек), 90 студентов - футбол, 20–шахматы (12 юношей и 8 девушек), 25 –армрестлинг(19 юношей и 6 девушек), 21- квест-спорт, (11 мальчиков и 10 девушек), всего были задействованы 174 учащихся (из них 32 девушки).
Среди принявших участие в соревнованиях были студенты таких высших учебных заведений, как Самаркандский институт экономики и сервиса, Ургенчский государственный университет, Ферганский государственный университет, Бухарский государственный университет, Каракалпакский государственный университет им.Бердаха,Каршинский государственный университет, а также студенты Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь».
На территории Специализированной детско-юношеской спортивной школы по игровым видам спорта и легкой атлетике (в закрытом зале) прошел финальный этап по мини футболу.
В стенах Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» прошли финальные игрыпо бадминтону, шахматам, армрестлингу.
На площади Регистан состоялись соревнования по квесту, во время которого студенты вузов проходили испытания, решая различные головоломки и логические задания.
По завершению спортивных соревнований началась официальная часть программы «Кубка Министра туризма и спорта Республики Узбекистан» – торжественная речь заместителя Премьер-министра – министра туризма и спорта Республики Узбекистан – Ректора Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» Азиза Абдухакимова и церемония награждения победителей по всем представленным видам спорта.
Стоит отметить, что финальный этап «Кубка Министра туризма и спорта Республики Узбекистан» проводится при поддержкеМинистерстватуризма и спорта Республики Узбекистан, Хокимиата Самаркандской области и Главного управления Туризма и спорта Самаркандской области.
Понедельник, 29 ноября 2021 09:34
International Day for the Elimination of Violence Against Women
Категория Медиа
Пятница, 26 ноября 2021 18:33
Avrasya Gündemi – Özbekistan '26 Kasım 2021'
Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь» на конкурсной основе приглашает высококвалифицированных специалистов на следующие должности:
• руководитель и ведущий специалист отдела «Профессиональное образование»,
• руководитель и ведущий специалист отдела «Международное сотрудничество»,
• руководитель и ведущий специалист отдела «Научные исследования»
• Главный специалист отдела магистратуры.
• Руководители школ (Head of School)
• Руководитель одела академического планирования и развития
• Главный специалист отдела магистратуры
- показатель производительности труда, составляемый кандидатом на английском, узбекском и русском языках - KPI или CV;
- отличное знание узбекского, русского и английского языков;
- наличие ученой степени;(для руководителей отделов и школ)
- свидетельство о знании иностранного языка (В2 и выше), выданное Государственным центром тестирования в соответствии с требованиями Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 11 августа 2017 года № 610 «О мерах по дальнейшему повышению качества», обучение иностранному языку в образовательных учреждениях «Эквивалентность владения английским языком» (IELTS-6.5, TOEFL 575, сертификат уровня владения языком для специалистов, прошедших обучение и обучение за рубежом);
- иметь опыт работы в сфере образования не менее 3 лет, хорошие компьютерные навыки;
- уметь хранить документы, относящиеся к отрасли;
- при необходимости выезжать в командировки;
- личные качества: смелость, активность, ответственность, настойчивость
В свою очередь, Международный университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» предлагает:
- стабильную ежемесячную заработную плату;(с надбавкой )
- интересную трудовую деятельность, обеспечивающую перспективную карьеру;
- командировки в зарубежные страны.
График работы: с понедельника по пятницу (с 9:00 до 18:00).
Период конкурса: до 15 декабря 2021 г.
• Свои KPI и CV на узбекском или (русском), английском языках кандидаты могут отправить на адрес электронной почты:
Международный университет туризма и культурного наследия “Шелкового пути”
26 ноября 2021 года в Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» состоялся Узбекско-корейский симпозиум на тему «Устойчивое управление культурным наследием в Узбекистане».
Организаторами выступили Министерство туризма и спорта, Агенство культурного наследия Узбекистана, Администрации культурного наследия Республики Корея и Фонд культурного наследия Кореи.
Симпозиум посвящен завершению I этапа проекта «Повышение потенциала и улучшение материально-технической базы музея в Узбекистане», реализуемого Министерством туризма и спорта совместно с Республикой Корея.
На мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра – министр туризма и спорта Республики Узбекистан – Ректор Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» Азиз Абдухакимов, генеральный директор Бюро по продвижению наследия Администрации культурного наследия Р.Корея И Кён Хун, руководитель программы Корейского фонда культурного наследия Ким Донг Ха и заместитель генерального директора ODA по культурному наследию Джон Бамхван, руководители музеев и галерей Узбекистана, а также ведущие эксперты отрасли.
Для информации: в рамках I этапа проекта на грантовой основе на сумму 700 тыс. долларов США:
- в Государственном музее истории культуры Узбекистана создана современная лаборатория по изучению и реставрации археологических находок;
- проведены мастер-классы для специалистов сферы и осуществлена реставрация 95 экспонатов;
- отремонтирована комната в музее Афросиеб, где выставлены настенные картины;
Также в рамках программы было разработано современное учебное пособие для специалистов Узбекистана по реставрации и сохранению музейных экспонатов и археологических находок.
Во время проведения данного мероприятия, особое внимание было уделено таким темам как:
-Стратегическое развитие музейной консервации в Узбекистане;
-Раскопки и научный анализ настенных росписей Афросиеба;
-Реставрация и управление объектами культурного наследия на территории Самаркандской области;
-Сотрудничество между Кореей и Узбекистаном в целях устойчивого сохранения культурного наследия.
В рамках симпозиума состоялась презентация выставки «Реставрация и реконструкция музейных экспонатов и археологических находок», разработанная совместно с корейскими специалистами.
В настоящее время Министерством туризма и спорта завершается согласование вопроса по выделению дополнительной технической помощи (около 255 тыс. долларов США) на поставку в лабораторию Самаркандского Государственного музее-заповедника специального оборудования для рентгена состава и анализа археологических находок, а также подготовке II этапа основного проекта на 2022-2026 годы (3,8 млн. долларов США).
В Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» впервые будет организован «Кубок Министра туризма и спорта Республики Узбекистан», в котором студенты со всего Узбекистана смогут испытать свои силы по различным видам спорта.
Соревнования пройдут в рамках практической реализации пяти инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёевым, в котором спорт, образование, культура и воспитание играют очень важную роль, для создания условий по организации досуга молодежи Узбекистана.  А также в связи с объявлением в Республике Узбекистан «Месяца молодежи».
- футбол;
В рамках предстоящего «Кубка Министра туризма и спорта Республики Узбекистан», 26 ноября текущего года, в Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» проходит круглый стол с участием рабочей группы, где рассматриваются вопросы непосредственно проведения соревнования: регистрация участников и проведение жеребьевки, порядок торжественного открытия соревнования, обязанности судей по контролю за соблюдением правил игры по всем видам спорта,  порядок подведения итогов соревнования.
28-30 ноября 2021 года в Самарканде, на базе Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь», пройдёт I Международная научно-практическая конференция «Русский язык и культура в фокусе современных образовательных технологий», организованная при поддержке Министерства просвещения РФ.
Докладчики из России, Узбекистана, Киргизии. Казахстана, Армении, Республики Беларусь, Эстонии, Финляндии, Словакии, Испании, Словении, Монголии и других стран представят лучшие практики организации и функционирования Центров открытого образования на русском языке и обучения русскому языку, а также инновационные технологии в преподавании русского языка как иностранного.
Активное участие в конференции примут представители программ «Российский учитель за рубежом» и «Класс!», преподаватели вузов и центров открытого образования на русском языке, учителя русского языка и литературы Узбекистана.  Уже сейчас оргкомитет получил более 300 заявок, в т.ч. и с участием в дистанционном формате.
Предметом обсуждения на круглых столах и дискуссионных площадках станут современные инновационные методики обучения русскому языку как иностранному, успешный опыт организации преподавания русского языка за рубежом, вопросы межкультурного взаимодействия.
Программа конференции размещена на  интернет-странице проекта: https://omsu.ru/science/nauchnaya-deyatelnost-v-omgu/rus-edu/edu_rus_uz/
Материалы конференции будут опубликованы и станут доступны широкой педагогической общественности – всем, кто интересуется русским языком и русской культурой.
Организаторы:
Министерство просвещения Российской Федерации;
Омский государственный университет им. Ф.М. Достоевского (Россия, Омск);
Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь» (Республика Узбекистан, Самарканд).
Партнеры проекта:
Государственный институт русского языка им. А.С. Пушкина
(Россия, Москва).
Чтобы зарегистрироваться, пройдите по ссылке:  https://forms.gle/QQP77nGnocUp2o96A
Контактная информация
Координатор в России – Любава Сергеевна Березовская: 8-951-408-54-03; Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript..
Координаторы в Узбекистане – Наргиза Акбарджановна Абдувахидова:
+998 97-285-78-39, Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.; Ирина Владимировна Мухамедназарова: +998 90-270-25-28, Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript..